Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

Cristian Pârvulescu: "Băsescu dă dovadă de simpatie anormală față de un criminal de război!"

30 iunie 2011, 17:37 |  Autor: Mălin Bot | 

Cuvinte cheie: basescu, rusia, atac dur, antonescu, nazism, holocaust, cristian parvulescu, ,

Cristian Pârvulescu

Cristian Pârvulescu

 

Politologul Cristian Pârvulescu a declarat pentru adevarul.ro că reacția Ministerului Afacerilor Externe din Rusia este normală, având în vedere gravitatea opiniilor exprimate de Traian Băsescu.

"Traian Băsescu dă dovadă de o simpatie anormală pentru un criminal de război. Reacția Ministerului Afacerilor Externe din Rusia este justificată. Pentru că intervenția lui Antonescu în Moldova nu a fost o reperație istorică, a fost începutul persecuției evreiești și a holocaustului românesc. Responsabilitatea unui șef de stat în asemenea condiții este imensă", a explicat analistul politic Cristian  Pârvulescu.

Pe Aceeaşi Temă

În opinia acestuia Traian Băsescu nu are dreptul să emită păreri personale și trebuie să se exprime foarte responsabil. "Domnul Traian Băsescu nu poate emite păreri. Nu face decât să confirme supozițiile legate de preferințele sale autoritare. Este a doua oară când face comparații de acest fel. Ordinul lui Antonescu s-a dovedit contraproductiv, istoric privind. Dincolo de rațiunea cinică știm foarte bine că intervenția Românniei în acel război a însemnat holocaust. A fost cel mai dur holocaust din zonă", a mai spus politologul.

Pârvulescu a mai spus că este de părere că Traian Băsescu admiră, de fapt, liderii autoritari, având o atracție pentru cei care au comis excese de putere.

"Traian Băsescu a fost la Whashinton, la muzeul Holocaustului și a plâns, deci știe. Aceia erau cetățeni români. Trebuia să gândească în momentul în care a făcut asemenea afirmații. Cred că Băsescu admiră liderii autoritari. Sigur e vorba și de cunoștințe precare de istorie, dar și de preferințe ideologice din perspectiva exceselor de putere, de preferințe pentru conducere autoritară", a spus Pârvulescu.

Reprezentanţii ministerul rus de externe au declarat că sunt contrariaţi de declaraţia preşedintelui potrivit căreia şi el le-ar fi ordonat trupelor să treacă Prutul pentru a ataca URSS în 1941. La solicitarea Adevărul de a primi o reacţie din partea Administraţiei Prezidenţiale ni s-a răspuns că Valeriu Turcan este în concediu.

Reacţii la declaraţia preşedintelui care i-a supărat pe ruşi: "Nu poate decât să toarne gaz pe foc"

Rusia este revoltată de recentele declaraţii ale preşedintelui României Traian Băsescu, după ce acesta a menţionat că dacă „ar fi în locul mareşalului I. Antonescu în 1941, la fel ar trimite soldaţii români peste Prut“, pentru a participa la agresiunea hitleristă a Germaniei împotriva Uniunii Sovietice.


Rusia reacţionează dur la afirmaţiile lui Traian Băsescu: Este o sfidare neruşinată care justifică agresiunea fascistă!

Meleşcanu despre declaraţia preşedintelui care i-a iritat pe ruşi: "Este o gafă monumentală"

Traian Băsescu, despre reacţia dură a ruşilor la declaraţiile sale: Se pare că unii devin sensibili şi dacă discuţi despre istorie

MAE: Violenţa de limbaj din declaraţia oficialului rus este inacceptabilă

Istoricul Zoe Petre: Declaraţiile lui Traian Băsescu privind trecerea Prutului, absolut iresponsanile

Traian Băsescu, în relaţii tensionate cu Moscova încă de la începutul primului mandat

Rusia reacţionează dur la declaraţiile preşedintelui Băsescu. Crezi că România îşi permite să antagonizeze Rusia în acest moment?



Citeşte opinii ale jurnalistului Malin Bot pe platforma "ideilibere.ro":


După blocuri e Băsescu





Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     


    Mălin Bot

    O gorilă a trântit o femeie la pământ şi a bătut-o cu pumnii şi picioarele. Apoi a împărţit lovituri tuturor martorilor acestui incident. Alte trei brute i-au ţinut isonul. Violenţa extremă, comisă sub umbrela campaniei electorale pro-USL, ne arată cât de jos au coborât partidele politice. Continuare

    Adevarul on Facebook

    O lecţie pentru Băsescu şi PDL

    Ion M. Ionita

    Nu Băsescu şi PDL perorau pe la televiziuni cât de bun este uninominalul?

    Bula imobiliară a educaţiei

    Florin Iaru

    Toate lucrurile au o cauză, doar cele fără nicio cauză nu există. Dumnezeu ştie, deşi cred că dracul ştie mult mai exact!

    Golănie până la capăt

    Grigore Cartianu

    Răul a fost făcut! Necinstita lege a votului majoritar („uninominalul pur“) a trecut ieri prin Camera Deputaţilor cum trec şoferii de TIR pe şoseaua de centură: pe contrasens şi cu plăceri perverse.

    Avem dreptul!

    Ramona Ursu

    Avem dreptul la viaţă. Avem dreptul să iubim, să le oferim o mângâiere celor de lângă noi. Avem dreptul să plângem, să râdem.

    Cine ne reprezintă: Băsescu sau Ponta?

    Sabin Orcan

    Dl Ponta, mai tânăr, o fi uitat pesemne că legiuitorii noştri s-au inspirat din modelul francez atunci când au scris Constituţia.

    VIDEO "Dacii - Adevăruri tulburătoare 2012": filmul, vizionat de sute de mii de români, răstoarnă istoria

    „Istoria României se bazează pe un lung şir de falsuri?" Răspunsurile oferite în documentar au provocat o veritabilă frenezie: peste 360.000 de vizualizări, aproape 800 de comentarii.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole