Stare de asediu în Chile: nimeni nu are voie pe străzi după ora 9 seara

0
Publicat:
Ultima actualizare:
O autostradă afectată în urma cutremurului din Chile
O autostradă afectată în urma cutremurului din Chile

Valoarea totală a pagubelor economice provocate de cutremurul din Chile ar putea ajunge şi până la 30 de miliarde de dolari, potrivit unei firme americane de risk management, citată de Herald Sun.

UPDATE: Chile: Nimeni nu are voie pe străzi după ora 9 seara

Autorităţile chiliene au instituit stare de asediu în Conception: nimeni nu are voie să iasă din case după ora 9 seara. Altfel, riscă să petreacă noaptea în arestul poliţiei. forţele de ordine speră să pună astfel capăt hoţiile care au urmat haosului de după seism.

Oraşul a fost grav lovit de cutremurul de sâmbătă. Numărul victimelor cutremurului şi tsunamiului care a lovit ulterior coastele chiliene se ridică la peste 700, iar autorităţile se aşteaptă ca numărul lor să crească.

Comisia Europeană a anunţat un ajutor financiar în valoare de trei milioane de euro pentru Chile.

UPDATE 20.00 Peste 708 persoane au murit în Chile, potrivit unui bilanţ actualizat comunicat duminică de preşedintele Michelle Bachelet.

UPDATE 19.00 Mai mulţi locuitori din Chile îşi apără casele cu armele în mâini, potrivit CNN.

Citiţi şi:

Unii cercetători apără falsa avertizare de tsunami emisă pentru Hawaii

UPDATE 18.15 Numărul morţilor trece de 400, a anunţat un responsabil al Biroului naţional pentru situaţii de urgenţă. În acelaşi timp, pagubele provocate de seism s-ar putea cifra între 15 şi 30 miliarde de dolari, potrivit calculelor americane.

UPDATE 15.25 O nouă replică, având magnitudinea de 6,1 s-a produs duminică în zona centrală a statului Chile, a anunţat institutul american de geofizică USGS, citat de AFP.

Aproximativ 60 de replici au fost înregistrate după cutremurul de sâmbătă, şase dintre acestea având magnitudinea peste 6, iar cea mai mare a măsurat 6,9 grade pe scara Richter.

UPDATE 15.02 Câteva zeci de persoane au jefuit duminică dimineaţă un supermarket din oraşul Concepcion, informează AFP.

UPDATE 14.30 În jur de 100 de persoane au fost prinse sub dărâmăturile unei clădiri care s-a prăbuşit în Concepcion, relatează Sky News.

Firma EQECAT susţine că valoarea pagubelor ar putea fi echivalentă cu 10 - 15% din Produsul Intern Brut al ţării. Cele mai multe pagube sunt în capitala ţării, depăşind 50% din pagubele totale, potrivit aceleiaşi surse.

Chile a fost lovită de un puternic cutremur, cu o magnitudine de 8,8 grade pe scara Richter. Cutremurul a fost înregistrat sâmbătă la ora locală 3.34 (8.34 ora României), iar epicentul a fost localizat în mare, la circa 90 de kilometri de Concepcion, oraş cu o jumătate de milion de locuitori situat la 500 de kilometri sud de Santiago.

Directorul Biroului Naţional pentru Urgenţe (ONEMI), Carmen Fernandez, a anunţat că seismul a provocat moartea a  cel puţin 300 de persoane, iar alte 15 sunt date dispărute.

Bilanţul anterior, confirmat de preşedintele Michelle Bachelet, indica 214 morţi şi 15 dispăruţi, precum şi două milioane de persoane afectate de seism.

Circa 60% din oraşul Curico, situat în sudul statului, a fost distrus de cutremur. Speculanţii deja şi-au făcut apariţia, iar aici pâinea se vinde de trei ori mai scump.

Comunitatea internaţională se mobilizează în urma cutremurului din Chile: Uniunea Europeană a alocat 4 milioane de dolari.

Seismul a generat şi un tsunami în urma căruia au fost alertate peste 53 de ţări din Pacific. În acest moment alerta mai este valabilă doar pentru Japonia şi Rusia.

În urma tsunamiului din arhipeleagul Juan Fernandez, 3 oameni au murit, iar alţi 10 au fost daţi dispăruţi.

Deşi cutremurul din Chile a fost mai puternic decât cel din Haiti, diferenţele în ceea ce priveşte numărul victimelor sau pagubele este estrem de diferit. Chile a fost mai bine pregătită pentru a întâmpina astfel de dezastre.

Potrivit serviciilor de intervenţie, decesele au intervenit în urma prăbuşirii pereţilor, dar un număr important a fost provocat şi de crize cardiace.

Sudul statului Chile este regiunea cel mai grav afectată de cutremur. Chile are 16,8 milioane de locuitori şi se întinde, de la nord la sud, pe o lungime de peste 4.000 de kilometri, fiind situat în mijlocul unei zone cu cea mai puternică activitate seismică din lume.

Regiunea cel mai grav afectată de seism, situată la circa 500 de kilometri sud de Santiago şi la 300 de kilometri de Curico, este zona de coastă a oraşului Concepcion, unde guvernul nu poate realiza o evaluare din cauza întreruperii comunicaţiilor.

Ieri, după producerea cutremurului, chilienii, terorizaţi, au ieşit pe străzi, unii în pijamale, în timp ce grupuri de tineri ieşeau din discoteci. Confuzia a fost cu atât mai mare cu cât seismul a dus la înteruperea generalizată a alimentării cu curent electric şi a liniilor telefonice.

La Concepcion, al doilea oraş ca mărime din ţară, un pod a fost distrus. La Santiago, nicio clădire importantă nu s-a prăbuşit, dar aeroportul a fost închis pentru 24 de ore, din cauza slăbirii structurii unui terminal pentru pasageri.

La Santiago, seismul a fost resimţit puternic, în condiţiile în care numeroşi locuitori erau încă treji. "Este cel mai grav lucru pe care l-am trăit", a declarat Sebastian, un tânăr în vârstă de 22 de ani din Santiago.

"Sunteţi bine cu toţii?", se întrebau vecinii adunaţi în curţi, în timp ce femeile şi copiii plângeau.

Un jurnalist al AFP a povestit că locuinţa sa "a început să tremure ca un jeleu". El a estimat durata cutremurului la peste două minute.

În lume

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite