VIDEO Cel mai lung meci din istoria tenisului s-a terminat după 11 ore şi 5 minute cu victoria lui Isner

0
Uriasul Isner

Partida dintre americanul John Isner (19 ATP) şi francezul Nicolas Mahut (149 ATP), din turul întâi al turneului de la Wimbledon, a devenit cea mai lungă din istoria tenisului: aproape 11 ore. Scor final 4-6, 6-3, 7-6 (7), 6-7 (3),70 - 68.

Guiness World Records a anunţat că Isner şi Mahut au doborât 12 recorduri omologate

Vezi aici o impresionantă galerie foto de la acest meci incredibil

Au jucat trei zile!

Isner: „Nu se va mai întâmpla niciodată aşa ceva”

John Isner, surpriza turneului de la Washington

70-68 Isner găseşte resursele de energie şi trimite o minge în lung de linie după ce Mahut greşeşte copilăreşte la 15-15, când trimite o minge afară când americanul era aproape îngenuncheat.

69-68 pentru Isner care întoarce scorul de la 0-30 şi îşi câştigă serviciul. Urmeazăa Mahut la serviciu!

66-66  se joacă serviciul-vole, toată miza fiind pe aşi. Novak Djokovici: "Nu este important învingătorul, au cîştigat amândoi. Crde totuşi că de la 50-50 ar trebui introdus tie-breakul"

64-64 al treilea game la zero pentru Mahut, care se simte mai odihnit!

62-62  Mahut a trecut şi el de borna de 100 de aşi şi 32 de backhanduri câştigătoare.10 ore şi 15 minute de când se joacă în cele 3 zile  şi 7 şi 26 de minute are doar setul decisiv până în acest moment

60-60 Isner serveşte primul şi duce recordul de aşi la 100 şi câştiga gameul, însă Mahut se ţine aproape cu un game alb (97 aşi)

Cei doi tenismeni au început încălzirea

A treia zi a meciului John Isner - Marcel Mahut a atras pe terenul 18 mai multe personalităţi, printre care şi pe fostul mare tenismen John McEnroe, care nu s-a abţinut să nu facă şi glume: "Bine că cei doi nu s-au întâlnit aseară cu Regina Angliei. Dacă ar fi făcut o reverenţă, nu s-ar mai fi ridicat"

Începută marţi, când s-au disputat primele patru seturi, 4-6, 6-3, 7-6 (7), 6-7 (3), meciul a continuat azi cu setul decisiv, care după aproape şapte ore, la scorul de 59-59, a fost suspendat pentru mâine din cauza întunericului. Cei doi tenismeni, care au jucat această partidă aproape zece ore, au mai doborât şi alte recorduri cum ar fi meciul cu cele mai multe ghemuri jucate şi cei mai mulţi aşi realizaţi: 192. Partida este departe de a se fi terminat....

Arbitrul cade de acord cu cei doi jucători să suspende meciul la 59-59!!!

La 58-59 Isner ratează o minge de meci şi Mahut egalează!!!

La 57-57 Mahut cheamă antrenorul pentru a-i da câteva sfaturi. Deja oboseala pune stăpânire pe francez în încercarea de a-l scoate din ritm şi pe Isner

Titanii tenisului urmăresc cu sufletul la gură cum la Wimbledon se scrie istorie. Federer scrie pe pagina personală de facebook: "INCREDIBIL!!! Mă uit la Isner-Mahut şi nu-i vine să cred", în timp ce Murray semnează şi el pe twitter: "Iată de ce tenisul este cel mai dus sport din lume. Nu cred că va mai fi egalat vreodată"

Isner a  condus cu 53-52 şi 30-0, însă Mahut a revenit cu un tur de aşi şi a egalat!!!!

Nici tabela nu mai arată scorul din setul decisiv, aceasta blocându-se la 50. Acum a luat-o de la capăt cu 1, 2, 3......

La 50-51 i-a venit rândul americanului să se salveze de la un break, după ce a fost condus cu 40-15.

La scorul de 32-33 pentru Isner, francezul a salvat două mingi de meci.

Până acum francezul a servit 87 de aşi, iar americanul 94.

Precedentul cel mai lung meci a fost cel disputat la 25 februarie 2009, între Chris Eaton şi James Ward, partidă ce stabilea un component al echipei de Cupa Davis a Marii Britanii. Eeaton a câştigat cu 6–3, 6–2, 6–7(3), 2–6, 21–19 în 6 ore şi 40 de minute. Partida nu a fost recunoscută de ATP, aşa că recordul oficial aparţinea întâlnirii de la Roland Garros, din 2004, dintre Fabrice Santoro şi Arnaud Clement. Santoro l-a învins cu scorul de 6–4, 6–3, 6–7(5), 3–6, 16–14, pe compatriotul său, în şase ore şi 33 de minute.

Un alt meci maraton s-a disputat, tot miercuri, între olandezul Thiemo de Bakker şi columbianul Santiago Giraldo, primul impunându-se cu scorul de 6-7 (4), 6-4, 6-3, 5-7, 16-14, în patru ore şi şase minute.

Americanul Isner, al 19-lea jucător al lumii şi al doilea cel mai înalt tenismen din circuitul profesionist, după croatul Ivo Karlovici (2,08 de metri), a ratat anul trecut turneul de la Wimbledon şi Roland Garros din cauza mononucleozei ("boala sărutului"), care l-a ţinut departe de teren câteva luni bune. El a revenit însă în forţă şi a ajuns până în turul 4 la US Open. Va putea să se impună şi în seara aceasta pe iarba de la Wimbledon?