Liga Campionilor/Larvik-Oltchim 34-31 (Final)

0

Oltchim a pierdut confuntrarea din deplasare cu Larvik, scor 31-34, meci contând pentru etapa a treia a grupelor Ligii Campionilor. Datorită rezultatului surprinzător din cealaltă partidă a grupei C (Randers-Toulon 25-29), Oltchim păstrează totuşi şanse de calificare în faza următoare.

LARVIK - OLTCHIM 34-31 (17-18) FINAL

34-31 Maier înscrie din 7 metri. A fost al şaptelea ei gol în meciul de azi. Rezultat final.

34-30 Primim gol în inferioritate numerică.

33-30 Mai este doar un minut pana la final.

33-28 Oltchim mai speră la miracole.

33-26 Mai sunt patru minute

33-25 Pasăm din nou greşit şi Larvik nu ne iartă!!!

31-25 Geiger la a doua reuşită

31-24 Riegelhuth, gol pe un contraatac şcoală

30-24 Ozel inscrie pe centru

30-22 Galaticele par resemnate. Defensiva este KO în aceste momente

28-21 Se conturează un adevărat dezastru pentru vâlcence. TIME-OUT cerut de Peter Kovacs

26-21 Larvik se distanţează din nou la 5 goluri, cea mai maere diferenţă de scor

Neagu este eliminată 2 minute la faza următoare. Lucurile nu arată bine deloc pentru Oltchim!!!

Gatzel ratează o aruncare la 7 metri!!!

25-21 Jucăm haotic în ofensivă

24-21 A reintrat în poartă Paula Ungureanu

23-20 Jucăm în superioritate numerică

22-18 o perioadă neagră de joc pentru Oltchim...Din păcate, avem aceleaşi fluctuaţii în joc ca în sezoanele trecute

19-18 Mork pe contraatac

18-18 Gol Tonje Larsen

LARVIK - OLTCHIM 17-18 (pauză)

Repriza se încheie cu o nouă intervenţie excelentă a Talidei Tolnai.

Beşe este eliminată

17-18 Stanca aruncă cu spatele la poartă!!! Fabulos

17-17 Mork transforma de la 7 metri

16-17 Tolnai reuseste a sasea ei parada. Maier inscrie pe un contraatac in faza a doua

16-16 GOOOL Stanca. Oltchim readuce egalitatea pe tabelă cu 3 minute înaintea de finalul primei părţii

16-15 Neagu înscrie un gol după o superbă acţiune personală.

16-14 Ce poftă de joc are Adina!!!

16-13 Meiroşu marchează!!!

16-12 Foarte modesta azi, Maier inscrie si ea. Larsen ne trimite insa o noua torpila

15-11 Luăm goluri foarte uşor. Steluţa Luca fusese eliminată anterior pentru 2 minute

14-11 Geiger înscrie primul ei gol la Oltchim cu o aruncare bomba de la 10 metri!!!

13-10 Steluţa Luca reduce din diferenţă. Mai sunt 10 minute din prima repriză

13-9 Stanca inscrie de pe semicer

13-8 Norvegiencele îşi permit o aeriană de nota 10!!!

12-8 Al doilea gol pentru pivotul Ionela Stanca

12-7 Tonje Larsen printr-o arunacre de la şold

11-7 Neagu inscrie din 7 metri primul ei gol azi

11-6 Paula Ungureanu este înlocuita cu Talida Tolnai...Kovacs cere primul TIME-OUT. suntem la jumatatea primei reprize

ADINA MEIROŞU REVINE LA OLTCHIM ÎN LIGA CAMPIONILOR DUPĂ CE A PIERDUT O SARCINA!!!

4-3 Atac în faza a doua transformat în gol de Larvik

Gatzel ratează o lovitură de la 7 metri. Leganger apără şi demonstreaz de ce este cea mi buna portarita din lume

Primele veşti bune pentru Oltchim!!!!

Randers a fost învinsă pe etren propriu de Toulon, scor 25-29, rezultat ce favorizează Oltchimul, echipa ce le-a bătut deja pe franţuzoaice!!!

Larvik este favorită la casele de pariuri (cotă 1.25 pentru gazde/cotă 4.5 pentru Oltchim).

Din lotul lui Larvik fac parte trei handbaliste care au în palmares titlul de cea mai bună jucătoare a lumii: portăriţa Cecilie Leganger (2001), interul Gro Hammerseng (2007) şi extrema Kristin Riegelhuth (2008).

Mai citiţi:

Antrenorul lui Larvik HK, Karl Erik Bohn: "Suntem favoriţi"

Gavrilescu: „Kovacs rămâne indiferent de rezultate!“

Luminiţa Huţupan şi-a scos fetiţa în lume!

Schimbări majore în lotul galacticelor

La unul din ultimele antrenamente, extrema Adriana Nechita a suferit o uşoară entorsă şi locul său a fost luat de Iulia Puşcaşu. De asemenea, în locul Patriciei Vizitiu a fost preferată Melinda Geiger, recent transferată de la Ştiinţa Baia Mare, handbalista de 23 de ani urmând să debuteze în Liga Campionilor. Cea de-a treia modificare este Adina Meiroşu în locul Gabrielei Szucs. Adina va reveni la Oltchim într-un meci din cupele europene, interul chimist jucând ultima partidă în Liga Campionilor la Viborg, în manşa tur a finalei. Meiroşu a pierdut o dublă sarcină, dar a revenit la antrenamente şi a jucat în două partide din campionat.

"Eu rămân la părerea că rezultatul de la Randers a fost un simplu accident. Normal că la Larvik va fi o partidă dificilă, vom avea în faţă un adversar periculos şi valoros, dar cred că ne putem întoarce cu ambele puncte. Simt că Melinda Geiger va avea un debut spectaculos în Liga Campionilor şi va pune umărul serios la victoria Oltchimului", a declarat vicepreşedintele Petre Berbecaru.

După două etape jucate în grupa C, Larvik HK este lider, cu 4 puncte, urmată de Oltchim şi Randers HK, cu câte 2, şi Toulon Handball (0 puncte).