Stiri din Craiova

Comisie dubioasă în cazul tânărului tratat de TBC, care a murit în mod suspect

31 iulie 2011, 17:35 |  Autor: Gabriela Popescu | 

Cuvinte cheie: Craiova, Spital de Boli Infecţioase,

Sorin Ovidiu Frăţilă a murit după ce a fost tratat de TBC.

Sorin Ovidiu Frăţilă a murit după ce a fost tratat de TBC.

 

Din comisia de cercetare în dosarul Frăţilă face parte o asistentă medicală implicată în cazul controversat.

Preşedintele Ordinului Asistenţilor Medicali şi Moaşelor din România (OAMMR), filiala Dolj, a spus pentru Adevărul că unul dintre membrii comisiei de cercetare în cazul tânărului tratat de TBC, care a decedat în mod suspect, este asistenta medicală Ileana Ionescu.

Ileana Ionescu este una dintre asistentele care au făcut de gardă în noaptea când tânărului i s-a făcut rău, a fost luat cu Ambulanţa şi a murit, şi lider de Sindicat Sanitas al unităţii medicale. "Doamna Ileana Ionescu este licenţiată în Drept, membrii acestei comisii sunt specialişti", a declarat asistent medical Viorel Gavrilescu, preşedintele OAMMR Dolj.

Ileana Ionescu este asistentă şefă a Secţiei 1 din cadrul Spitalului de Boli Infecţioase şi Pneumoftiziologie "Victor Babeş" din Craiova, unde un doljean a fost îngrijit, după care a murit. Decesul său a declanşat mai multe anchete.

Caz în cercetare

Sorin Ovidiu Frăţilă, 31 de ani, din Galicea Mare, a murit în luna mai la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Craiova, după ce a fost transportat de urgenţă de la Spitalul de Boli Infecţioase, unde a fost tratat de tuberculoză. Familia tânărului a depus mai multe plângeri la Parchetul de pe lângă Judecătoria Craiova, Colegiul Medicilor, OAMMR, susţinând că acesta a fost diagnosticat şi tratat greşit. Printre asistentele reclamate la OAMMR este Monica Gingă, soţia şefului de secţie unde tânărul a fost îngrijit.

Lidera Sindicatului Sanitas din judeţul Dolj şi soţia unui şef de secţie au fost de gardă în noaptea când tânărul tratat de TBC a murit

Asistenta-şefă de la Spitalul de Boli Infecţioase face mărturisiri despre cazul Frăţilă: "Eu am chemat SMURD-ul, am conştiinţa împăcată. Să se pronunţe Colegiul Medicilor!"

Dosarul în cazul tânărului tratat de TBC, care a murit în spital, a ajuns la comisia de etică: "Cum să se muşamalizeze? În niciun caz"

Rămâi pe craiova.adevarul.ro pentru a afla amănunte despre o altă comisie dubioasă formată în acest caz.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    11 pentru Consiliul Judeţean. Viorel Stanca, printre candidaţii la şefia Sălajului

    Nu mai puţin de 11 candidaţi s-au înscris în lupta electorală pentru cea mai importantă funcţie ...

    Dosarul în cazul tânărului tratat de TBC, care a murit în spital, a ajuns la comisia de etică: "Cum să se muşamalizeze? În niciun caz"

    Trei asistente de la Spitalul de Boli Infecţioase şi Pneumoftiziologie "Victor Babeş" sunt cerc ...

    Mang, mangă, mangleală

    Ministrul «copy-paste» se ţine cu dinţii de scaunul ocupat odinioară de un intelectual de talia ...


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Poticnelile Guvernului Ponta

    Ovidiu Nahoi

    De oriunde ar veni, uninominalul are aceleași probleme.

    România – duşmanul de serviciu

    Ion Cristoiu

    Român e, atât pentru scriitor, cât şi pentru redactor, tot ceea ce poate fi opus termenului de sovietic.

    Grăjdanul lui Ponta, Grăjdanul lui Năstase

    Grigore Cartianu

    Au trecut şase zile de când Constantin Adrian Balaban Grăjdan a folosit Guvernul pe post de maşină de spălat a chiloţilor penali ai lui Adrian Năstase.

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole