Un adio îngheţat

0

"Credem în calificare, dar nu am venit la Napoli cu gândul să ne apărăm. Vom găsi soluţii pentru a obţine un rezultat pozitiv", spunea Marius Lăcătuş în preziua meciului.

Vezi VIDEO aici

Şi totuşi, „Fiara” a trimis în teren o echipă chitită să joace la 0-0, cu Gardoş în faţa apărării, dar şi un cuplu de mijlocaşi centrali format din închizătorii Angelov şi Ricardo. După câteva minute în care „Autobaza” a dat semne că poate rezista fără probleme, gluma se putea îngroşa pentru roş-albaştri la o combinaţie între Maggio şi Cavani, însă uruguayanul a trimis peste poartă din poziţie ideală. Steliştii puteau da şi ei lovitura după primul sfert de oră, dar Ricardo s-a împiedicat în careu şi a ratat finalizarea, iar Surdu, venit din spate, n-a nimerit nici el cadrul porţii! Deşi au stat mult mai bine la capitolul posesie, napoletanii n-au mai avut ocazii notabile până la pauză.

La reluare, Walter Mazzarri a simţit că nu mai are nimic de pierdut, aşa că a scos un fundaş central, Campagnaro, pentru a-l introduce pe Sosa, un alt jucător de atac. Cavani s-a infiltrat printre fundaşii roş-albaştrilor, însă Tătăruşanu a fost la post şi l-a blocat. Presiunea italienilor a crescut în ultima jumătate de oră, când pe teren şi-a făcut loc şi Mitică Cardoso. La fel ca şi în meciul de pe Ghencea, golul izbăvirii a venit pentru Napoli în prelungirile partidei. Cavani, cel care marcase şi la Bucureşti, a profitat de lipsa de reacţie a lui Tătăruşanu pentru a-şi împlânta pumnalul în inima Stelei.

Min 95 Cannavaro primeşte cartonaşul roşu

Min 93 GOL NAPOLI. 1-0 pentru italieni. Dintr-un corner executat de pe partea stangă, Cavani reia cu capul în poartă

Min 90. Arbitrul arată 5 minute de prelungire

Min 89 Tătăruşanu prinde mingea şutată de Sosa. Iese Anghelov şi intră Răduţ

Min 85 Surdu are o oportunitate extraordinară de a înscrie, dar ratează încă o dată! Şutul său din 8 metri este blocat!

Min 83 BARĂ NAPOLI. Cavani trage de pe partea draptă şi mingea loveşte bara porţii lui Tătăruşanu

Ultimele zece minute sunt cele mai grele. Napoli cu toţi atacanţii pe teren atacă dar părarea Stelei rezistă

Min 78 Ultima schimbare la Napoli.Intră Dosena şi iese Vitale

Min 76 Paolo Cannavaro primeşte şi el un "galben"

Min 73 Maggio primeşte un cartonaş galben după un fault la Surdu

Min 68 Schimbare şi la Napoli. Iese Yebda şi intră Dumitru Cradoso

Min 66 Bonfim primeşte cartonaş galben pentru tragere de timp

Min 65 Prima schimbare şi la Steaua. Iese Gardoş Accidentat şi intră Bicfalvi.

Min 57 Sosa execută direct pe poartă o lovitură liberă de la 13 metri, lateral stînga, Tătăruşanu nu vede mingea dar reuşeşte să respingă, apoi Bonfim trimite în corner! Tatarusanu salveaza cu un reflex incredibil.

Min 54 Ricardo îl deposedează pe Sosa, trimite în adîncime pentru Surdu, dar De Sanctis iese bine şi reţine în faţa românului.

Min 52. Prima schimbare a meciului. Iese Campagnaro şi intră încă un atacant Sossa

Min 47 Surdu trimite un balon de urmărire pentru Stancu, mingea este însă greu de controlat.

Min 46. Hamsik lasă frumos în dreapta pentur Maggio, acesta centrează, Tătăruşanu nu are probleme în a reţine.

Min 46. Centralul fluieră începutul celei de-a doua reprize

Min 45 Arbitrul fluieră finalul primei părţi a jocului

Min. 45 Arbitrul arată un singur minut de prelungire

Min 38 Bonfim cetrează de pe partea dreaptă, mingea îl vizează pe Surdu, însă Santacroce respinge.

Min 37Anghelov interceptează o pasă la centrul terenului, dar este singur şi nu poate continua fericit pentru roş-albaştri

Min 34 Pazienza trage frumos de la 25 de metri, Tătăruşanu reţine fără probleme.

Min 30 Acţiune prelungită de atac a Stelei, balonul ajunge pe stînga, la Latovlevici, însă continuarea fostului timişorean este modestă.

Min 29. Szekely incheie cu un sut in tribune o faza excelenta a Stelei

Min 28. Surdu si Stancu paseaza excelent, dar pasa lui Surdu nu il gaseste pe Anghelov, care ar fi ramas singur cu portarul

Steaua ţine mingea departe de poarta lui Tătăruşanu. Nici un şut cu adevărat periculos după ratarea lui Cavani din minutul 10

Min 18 Anghelov suteaza de la 25 de metri, dar mingea trece peste poarta

Min 17. Hamsik trage de la marginea careului, lateral dreapta, mingea trece alături.

Min 14 Steaua pleacă pe contraatac şi Surdu şi Ricardo răman singuir cu portarul dar se încurcă în minge şi ratează cea mai mare ocazie a meciului de până acum.

Min 14 Cavani execută o lovitură liberă de la 19 metri, mingea loveşte zidul!

Min 12 Szekely se alege cu un cartonaş galben după un fault

Min 10. Steaua scapa de prima mare ocazie! Szekely pierde mingea, dar Cavani suteaza peste poarta

Min 7. Tatarusanu boxeaza dupa o centrare de pe partea dreapta a lui Maggio

Min 5. Napoli ataca apararea stelista rezista. Surdu faulteaza in atac

Min 2. Prima minge trimisa in careul lui De Sanctis, Surdu nu are nicio sansa. Steaua incepe sus

Min 1. Arbitrul a fluierat începutul meciului. Lovitura de start a avut-o Napoli

Vezi echipele de start:

Napoli: De Sanctis - Santacroce, P. Cannavaro, Campagnaro - Maggio, Yebda, Pazienza, Dossena - Sosa, Hamsik - Cavani
Antrenor: Walter Mazzari

Steaua: Tătăruşanu - Bonfim, N. Martinovici, Geraldo, Latovlevici - Gardoş - Szekely, Ricardo, Anghelov, Surdu - Stancu
Antrenor: Marius Lăcătuş

Arbitru: P. Kralovec. Asistenţi: M. Zlamal, M. Wilczek (toţi din Cehia)

CITEŞTE AICI CE CREDE PREŞEDINTELE DE ONOARE AL STELEI DESPRE ACEASTĂ PARTIDĂ!

CITEŞTE AICI POVESTEA UNUI INEDIT SUPORTER AL STELEI

Corespondenţă specială de la Napoli

UPDATE Directorul sportiv al Stelei, Narcis Răducan, a vorbit de la Napoli despre duelul din această seară."Am văzut 3-4 meciuri ale lor. Sunt o echipă foarte bună, dar e bine că au şi ei problemele lor, în special absenţa lui Lavezzi. Avem un avantaj din acest punct de vedere. Am demonstrat în această campanie de Europa League că ne ridicăm la nivelul numelor mari din această grupă", a spus Narcis Răducan la sportro.

În frunte cu directorul sportiv Narcis Răducan, steliştii au admirat muzeul Maradona, omul care a făcut din Napoli o echipă istorică. "Steliştii au fost satisfăcuţi de primirea in Napoli şi multi jucatori au spus că se vor mai întoarce aici. Ei au găsit oraşul curat", a scris pianetazzurro.it.

Narcis Răducan

Tătăruşanu a înjurat ziariştii

Tensiunea partidei se simte însă din plin în rândul fotbaliştilor. Portarul din Ghencea, Ciprian Tătăruşanu s-a enervat pe un cameraman care îl urmărea şi a început să-l înjure în timpul plimbării

Goalkeeperul a încercat apoi să asmută un câine vagabond pe ziarişti, fiind deranjat de prezenţa acestora.