LIVE Cupa Davis/Argentina-România 2-0!

0

Adrian Ungur (locul 183 ATP) a fost învins, vineri, la Buenos Aires, cu scorul de 6-3, 6-2, 5-7, 6-4, de David Nalbandian (locul 19 ATP), astfel că reprezentativa Argentinei conduce cu 1-0 în întâlnirea cu România, din turul I al Grupei Mondiale a Cupei Davis. În al doilea meci, Victor Hănescu a cedat în faţa lui Juan Monaco, scor 6-7, 6-1, 1-6, 1-6.

Primul meci din întâlnirea Argentina - România a durat trei ore şi patru minute. Nalbandian a plâns la finalul meciului!!!

"Dacă ar fi fost un turneu ATP, aş fi abandonat în al doilea set. Am încercat să fac tot ce mi-a stat în putere. M-am simţit rău. Am început normal, dar la finalul primului set a fost foarte rău. De fiecare dată când mă mişcam mă durea, am suferit tot meciul", a spus Nalbandian, care potrivit site-ului argentinian nu şi-a putut ţine lacrimile la finalul meciului cu Ungur.

Nalbandian a precizat că a avut noroc că a câştigat, având în vedere durerile pe care le-a avut: "Au început să mă doară aductorii şi alte părţi. Din fericire am câştigat, pentru ca Pico (n.r. - Juan Monaco) să joace liniştit".

De la această oră de dispută partida dintre Victor Hănescu şi Juan Monaco.

Greutate: 85 kg
Locul în clasamentu ATP: 59 (simplu), 129 (dublu)
Profesionist din 2000
Ajucat prima dată în Cupa Davis în 2001
Întîlniri în Cupa Davis: 18
Bilanţ în Cupa Davis: 16 victorii- 15 înfrîngeri (total) dintre care 14-12 (simplu) şi 2-3 (dublu)

Adrian Ungur

Data naşterii: 22 ianuarie 1985
Locul naşterii: Piteşti, România
Rezidenţa:Piteşti, România
Înălţime: 1,78 m
Greutate: 70 kg
Locul în clasamentu ATP: 183 (simplu), 360 (dublu)
Profesionist din 2003
Ajucat prima dată în Cupa Davis în 2010
Întîlniri în Cupa Davis: 3
Bilanţ în Cupa Davis: 2 victorii- 1 înfrîngere (total) dintre care 3 (simplu) şi 0 (dublu)David Nalbandian

Greutate: 79 kg
Locul în clasamentul ATP: 19 (simplu), 699 (dublu)
Ajucat prima dată în Cupa Davis în 2002
Întîlniri de Cupa Davis: 19
Bilanţ în Cupa Davis: 31 victorii-10 înfrîngeri (total) dintre care 20-5 (simplu) şi 11-5 (dublu)

Juan Monaco

Data naşterii: 26 martie 1984
Locul naşterii: Tandil, Argentina
Rezidenţă: Buenos Aires, Argentina
Înălţime: 1,85 m
Greutate: 77 kg
Locul în clasamentul ATP: 33 (simplu), 143 (dublu)
Profesionist din 2002
A jucat prima dată în Cupa Davis în 2004
Întîlniri de Cupa Davis: 5
Bilanţ în Cupa Davis: 2 victorii-4 înfrîngeri dintre care 2-4 (la simplu)

Juan Monaco - Adrian Ungur.
În fiecare zi, partidele se dispută de la ora locală 11.00 (ora 16.00 la Bucureşti).

Învingătoarea întâlnirii de la Buenos Aires se va califica în sferturile de finală ale competiţiei, unde va da piept cu câştigătoarea dintre Kazahstan şi Republica Cehă, iar învinsa va lupta într-un baraj pentru rămânerea în Grupa Mondială.

Mai citeşte

ITF a modificat regulamentul de desfăşurare a meciurilor din Cupa Davis
Pavel: "Suntem foarte relaxaţi, presiunea este pe argentinieni"

„Argentina porneşte ca favorită, dar absenţa lui Del Potro ne dă o mică şansă. Dublul este mare nostru atu", a spus Ruxandra Dragomir, preşedintele FRT. Juan Martin del Potro, cel mai bine clasat jucător argentinian, a refuzat convocarea, pe motiv că abia a revenit în circuit după o accidentare.

David Nalbandian va fi liderul „pumelor", jucătorul care are cele mai multe succese în faţa lui Roger Federer, cu excepţia lui Rafael Nadal. Interesant este că Nalbandian a jucat o singură dată împotriva celui mai bine clasat jucător din România, Victor Hănescu, la Roland Garros, în 2005, românul impunâdu-se în cinci seturi, 6-3, 4-6, 5-7, 6-1, 6-2, lucru ce ne mai ridică puţin moralul.

Al doilea jucător de simplu al gazdelor, Juan Monaco, se află la egalitate cu Hănescu în ceea ce priveşte întâlnirile directe, scor 1-1,  având o victorie în singurul duel direct cu Victor Crivoi. Cele două echipe s-au mai întâlnit o dată în Cupa Davis, în anul 1981, argentinienii impunându-se cu scorul de 3-2, în sferturile competiţiei, într-o partidă care a avut loc la Timişoara.

1998 este anul în care Argentina a pierdut pentru ultima oară pe zgură, pe teren propriu, o partidă în Cupa Davis.

Juan Monaco: "Meciul cu România nu va fi uşor"
Căpitanul echipei Argentinei: "Respectăm România, dar suntem favoriţi"

Dublul este considerat principalul nostru atu în întâlnirea cu Argentina, din Cupa Davis, cu toate că Juan Ignacio Chela şi Eduardo Schwank, adversarii noştri, au atins anul trecut semifinalele la Wimbledon. Titlul cucerit de Hănescu şi Tecău în Mexic este primul succes sută la sută românesc într-un turneu ATP de la victoria obţinută de Andrei Pavel şi Gabriel Trifu în 1998, la Bucureşti. Hănescu şi Tecău au mai jucat o finală împreună, la Stuttgart, în 2009, tot în acel an reunindu-se pentru ultima oară într-un turneu ATP, la Valencia.