Cupa Davis/Argentina-România 3-0! Jucăm din nou la baraj!

0

Echipa României a ratat calificarea în sferturile de finală ale Cupei Davis, după ce perechea Victor Hănescu/Horia Tecău a fost învinsă, sâmbătă, de cuplul Ignacio Chela/Eduardo Schwank, Argentina conducând astfel cu scorul de 3-0 în întâlnirea de la Buenos Aires.

În partida de dublu, care a durat aproximativ trei ore, românii au cedat în trei seturi, cu scorul de 2-6, 6-7(8), 1-6.

Vineri, David Nalbandian l-a învins pe Adrian Ungur, scor 6-3, 6-2, 5-7, 6-4, şi Juan Monaco s-a impus în faţa lui Victor Hănescu, scor 7-6 (7/5), 1-6, 6-1, 6-1.

Astfel, România va disputa barajul pentru rămânerea în Grupa Mondială, în perioada 16-18 septembrie.

Argentina va juca în sferturile de finală ale Cupei Davis împotriva câştigătoarei dintre Cehia şi Kazahstan, partidă în care scorul înregistrat după primele două zile este de 2-1 pentru cehi.

Duminică, se vor disputa şi ultimele două meciuri din cadrul întâlnirii Argentina - România, care vor mai conta pentru scorul final.

Mai citeşte:

Rezultate din primul tur al Cupei Davis

Ungur: "Nalbandian are o experienţă prea mare"

Întîlniri în Cupa Davis: 11
Bilanţ în Cupa Davis: 6 victorii- 7 înfrîngeri (total) dintre care 0-2 (simplu) şi 6-5 (dublu)

Greutate: 85 kg
Locul în clasamentu ATP: 59 (simplu), 129 (dublu)

Greutate: 75 kg
Locul în clasamentul ATP: 31 (la simplu), 47 (la dublu)
Profesionist din 1998
A jucat prima dată în Cupa Davis în 2000
Întîlniri de Cupa Davis: 10
Bilanţ în Cupa Davis: 8 victorii-5 înfrîngeri dintre care 8-5 (la simplu)

Eduardo Schwank
Data naşterii: 23 aprilie 1986
Locul naşterii: Rosario, Argentina
Rezidenţă: Rosario, Argentina
Înălţime: 1,83 m
Greutate: 83 kg
Locul în clasamentul ATP: 122 (la simplu), 33 (la dublu)
Profesionist din 2005
Ajucat prima dată în Cupa Davis în  2010
Întîlniri de Cupa Davis: 3
Bilanţ în Cupa Davis: 1 victori-4 înfrîngeri dintre care 0-3 (la simplu) şi 1-1 (la dublu)