RETRO 2011: România n-a luat medalie la CM de atletism și gimnastică

0

În urmă cu 10-20 de ani, România viza cel puțin un titlu mondial la atletism și la gimnastică. Anul acesta, a fost pentru prima dată după mult timp când sportivii care au reprezentat țara noastră la CM, în cele două sporturi primordiale, s-au întors cu traista goală de acolo.

La precedentele ediții ale CM de atletism, România a cucerit 23 de medalii, dintre care 5 au fost de aur - cu acest bilanț, țara noastă ocupă locul 27 în lume într-un clasament all-time. Din acest motiv, faptul că în 2011 nu s-a cucerit nicio medalie la Mondiale reprezintă o contraperformanță. Nu singulară, însă, situația aceasta mai fiind consemnată în 2007 și 2003. Ceea ce arată că în ultimul deceniu atletismul românesc a înregistrat un recul.

Este adevărat, principalii pretendenți ai României, Nicoleta Grasu (disc) și Marian Oprea (triplusalt) au tot luat medalii în ultimii ani, în cazul lor putând fi vorba fie despre o uzură, fie despre o strategie înainte de Jocurile Olimpice (e posibil ca ei să se menajeze pentru cea mai importantă competiție de anul viitor). Pe de altă parte, există un val de atlete și atleți de valoarea, însă majoritatea sunt încă tineri și lipsiți de experiență. În plus, la ediția din acest an a CM n-au participat maratonistele Constantina Diță, campioana olimpică en titre, și Lidia Șimon, campioana mondială din 2001, două sportive care puteau urca pe podium.

Atletism CM: Marius Ionescu, locul 13 la maraton

Atletul Marius Ionescu s-a clasat pe locul 13 în proba de maraton din cadrul Campionatelor Mondiale de atletism de la Daegu, câştigată de kenyanul Abel Kirui. (VEZI DETALII AICI)

Bianca Perie, cea mai bună atletă din România în 2011

Consiliul Federaţiei Române de Atletism (FRA), întrunit astăzi, a desemnat-o pe Bianca Perie drept Atleta Anului 2011. În proba de aruncarea ciocanului, ea a obţinut medalia de aur la CE de tineret şi locul 6 la CM de seniori în aer liber. (VEZI DETALII AICI)