Stîngă: „Asta ne este valoarea, bieloruşii au arătat că ştiu mai mult handbal decît noi“

0

Selecţionerul naţionalei de handbal masculin, Vasile Stângă, regretă ratarea calificării la un nou turneu mondial, dar recunoaşte că valoarea sportivilor noştri din acest moment nu este compatibilă cu cea a unei competiţii majore.

Antrenorul echipei naţionale de handbal masculin, Vasile Stîngă, a recunoscut inferioritatea elevilor săi. „Din păcate, am ratat o nouă şansă de a juca la Mondial. Asta ne este valoarea, bieloruşii au arătat că ştiu mai mult handbal decât noi.  Ne-au costat greşelile individuale, cele din apărare. Am ratat şi foarte mult, portarul lor a prins azi o zi foarte bună. Când acesta scoate 20 de mingi, e foarte greu să câştigi. Trebuie să lucrăm la ştiinţa jocului. Bieloruşii ne-au bătut clar. Noi nu avem la naţională un lider şi s-a văzut. Miza jocului şi-a pus amprenta pe unii dintre jucători, singura explicaţie e reprezentată de emoţii. Ştiam că fac aceeaşi schemă, dar nu am ştiut să ţinem pivotul, şi, nu în ultimul rînd, portarii nu au prins o formă la fel de bună ca în meciul tur. De o grămadă de ani e la fel de dureros să privim Mondialele la televizor.

Şi bieloruşii o să aibă meci foarte greu în play-off, dar ei iubesc handbalul, e un sport pe care îl cunosc. Cei mai deştepţi câştigă“, a conchis Stîngă.

IAR NE-AM FĂCUT DE RÂS. MAI SLABI CA BELARUS. Naţionala de handbal masculin a ratat calificarea în play-off-ul pentru Mondiale
Echipa naţională de handbal masculin a României a ratat calificarea în play-off-ul CM din 2013. Reprezentativa noastră a fost învinsă duminică, la Minsk, de reprezentantiva Belarusului, scor 28-23 (15-12), în ultimul meci din grupa a 7-a a preliminariilor. MAI MULTE DETALII AICI

Novanc: „Am făcut foarte multe greşeli. Primele zece minute din repriza a doua ne-au fost fatale"
Unul dintre handbaliştii noştri, Marius Novanc, a pus eşecul pe seama mai multor greşeli făcute de el şi de colegii săi în special în startul reprizei a doua. MAI MULTE DETALII AICI

Ghionea: „Era important să jucăm la Mondiale. Nu învăţăm deloc din greşeli"
ŞI Valentin Ghionea a amendat prestaţia tricolorilor din primele zece minute ale celei de-a doua reprize. „Acolo s-a pierdut meciul", a spus Ghionea. MAI MULTE DETALII AICI