IAR NE-AM FĂCUT DE RÂS. MAI SLABI CA BELARUS. Naţionala de handbal masculin a ratat calificarea în play-off-ul pentru Mondiale.

0

Echipa naţională de handbal masculin a României a ratat calificarea în play-off-ul CM din 2013. Reprezentativa noastră a fost învinsă duminică, la Minsk, de reprezentantiva Belarusului, scor 28-23 (15-12), în ultimul meci din grupa a 7-a a preliminariilor.

Belarus a condus cu 2-0, dar tricolorii nu s-au lăsat mai prejos în primele minute ale partidei, egalând prin Ghionea, 2-2 şi 3-3 (min. 11). Gazdele au reuşit apoi să se detaşeze la două goluri, 5-3 (min. 15), după două atacuri pierdute de România, care a egalat din nou, în doar un minut, 5-5. Au urmat însă momente mai confuze în jocul handbaliştilor lui Vasile Stângă, de care Belarus a profitat, cu atacuri rapide, 9-5 (min. 19). Ghiţă şi Ghionea au redus la 9-7, iar Şimicu a marcat pentru 10-9 (min. 24), după o acţiune individuală spectaculoasă. Gazdele au făcut eforturi să mărească diferenţa pe tabelă, 12-9 (min. 26), pentru ca la finalul primei reprize scorul să fie 15-12, după 30 de minute în care principalul atu al României a fost apărarea, dar a rămas datoare în ofensivă.

La reluare, jocul bun al vedetei Barcelonei, Serghei Rutenka, a dus scorul la 20-12 (min. 38), ajutaţi de ratările succesive tricolorilor, care n-au găsit drumul spre poartă în prima parte a reprizei. "Ce facem? Nu dăm gol şase contra patru? Gata, am cedat?", şi-a certat antrenorul Vasile Stângă jucătorii, la time-out-ul luat forţat de lipsa de inspiraţie a jucătorilor săi. În minutul 39, scorul era 21-12, cu România fără gol încă, astfel că soarta calificării în play-off părea deja decisă. Ghiţă a marcat primul gol în minutul 40 (21-13), diferenţa mare s-a menţinut (26-16, min. 51), iar jocul mult mai slab al României, faţă de prima repriză (trei aruncări de la 7 metri ratate şi 7 aruncări în bară), a contat enorm în ecuaţia calificării.

Marcatorii tricolori au fost Ghionea 5 goluri, Fenici 5, Ghiţă 3, Şimicu 2, Novanc 2, Csepreghi 1, Şania 1, Stamate 1, Florea 1, Talaş 1, Onyejekwe 1, în timp ce reprezentantiva Belarus i-a avut în prim-plan pe Rutenka 11 goluri, Brovko 4, Babişev 4.

În tur, la Bucureşti, echipa României s-a impus, cu 25-22 (12-14), încheind grupa a 7-a pe locul doi, cu 6 puncte, la fel ca liderul Belarus, care s-a calificat mai departe, graţie golaverajului din cele două meciuri directe (scor general 50-48). După două participări consecutive la turneele finale ale CM, România ratează şansa de a ajunge la ediţia din 2013.

Câştigătoarea fiecăreia din cele şapte grupe preliminare se va califica în play-off-ul Campionatului Mondial din 2013, meciurile fiind programate în dublă manşă eliminatorie, în luna iunie.

Câştigătoarele acestor partide se vor califica la turneul final al CM din 2013, care va avea loc în ianuarie 2013, în Spania. Sunt calificate direct la turneul final naţiunea gazdă Spania şi campioana mondială en-titre Franţa.