Cupa României: Poli Timişoara - Gaz Metan Mediaş 0-1 / Bănăţenii părăsesc competiţia în sferturile de finală

0
Dorin Goga
Dorin Goga

Alb-violeţii nu au reuşit să le ofere o bucurie fanilor cu ocazia aniversării a 90 de ani de la înfiinţarea Politehnicii şi au fost eliminaţi cu doi paşi înaintea finalei unei competiţii pe care şi-ar fi dorit s-o câştige.

Vali Velcea: „Atât am putut azi"; Cristi Pustai : „Nu am tras de timp"

Final de partidă. Bănăţenii părăsesc competiţia după un final de partidă foarte tensionat, în care gazdele au acuzat câteva decizii ale brigăzii de arbitraj.

Min. 46: a început mitanul secund

Final de repriză. Ardelenii conduc meritat la pauză, iar jucătorii de la Poli au o misiune foarte grea în repriza a doua.

Min. 45: cartonaş galben pentru Mera

Min. 40: Bawab şutează în plasa laterală, de la marginea careului, lateral stânga

Min. 28: schimbare la oaspeţi, Ciprian Petre a intrat în locul lui Cristi Bud, accidentat de Scutaru cu câteva minute mai devreme

Min. 26: lovitură liberă executată excelent de Gortobsov, dar Pleşca scoate de sub transversală

Min. 24: cartonaş galben Cristian Scutaru

Min. 18: Curtean trimite cu capul, din plonjon, de la 9 metri, spre colţul lung, dar mingea trece pe lângă poartă

Min. 16: cartonaş galben pentru Cristian Bud

Min. 14: Goga este blocat de un fundaş advers, la 6 metri, duipă centrarae lui Chiş

Min. 8: Gol Mediaş! Avram centrează de pe dreapta, iar Bud marchează din 7 metri

Min. 6: debut echilibrat de partidă, fără nicio ocazie notabilă

Min. 1: a început partida, cu posesia oaspeţilor

Iată echipele de start ale celor două formaţii:

Poli: Lepmets - Mera, Scutaru, Fl. Ilie, Sepsi - Chiş, Poparadu, Gorobsov, Curtean - Goga, Ricketts.

Gaz Metan: Pleşca - Hoban, Frăsinescu, Fl. Lazăr, Z. Markovic - C. Todea, Breveld, R. Avram, Pîrvulescu - C. Bud, Bawab.

Prezenţă dezamăgitoare a publicului timişorean la ultimul meci al anului, mai ales că partida vine la câteva zile după aniversarea de 90 de ani a Politehnicii, pe 4 decembrie. La începutul meciului, pe stadion sunt doar aproximativ 3.500 de spectatori.

Partida este arbitrată de Ovidiu Haţegan, din Arad, ajutat de la margine de Miclos Nagy (Cluj) şi Dorin Mudura (Oradea)

Antrenorul bănăţenilor consideră că adversarul de azi va trata cu mare seriozitate întâlnirea. „Gaz Metan este o echipă organizată, care ştie foarte bine să joace cartea contraatacului. Mediaşul nu mai este o echipă mică, a avut şi o prestaţie solidă în cupele europene. Eu zic că vor avea o altă structură de joc faţă de meciurile cu Chiajna şi Petrolul. Este important pentru ei să se califice, după cum se ştie Cupa României este calea cea mai scurtă spre cupele europene", a declarat Vali Velcea.

„Va fi un meci mai dificil decât cele cu Ceahlăul şi Steaua. Medieşenii nu au avut prestaţii prea reuşite în ultimul timp, dacă ne gândim la eşecurile cu Rapid şi Petrolul sau remiza cu Chiajna. Din punctul meu de vedere, Gaz Metan are prima şansă, iar când spun asta mă bazez pe faptul că Mediaşul are un lot omogen şi o susţinere financiară bună pentru condiţiile actuale din fotbalul românesc", a spus mangerul sportiv, Daniel Stanciu.

Rămâneţi pe www.adevarul.ro pentru a urmări partida în format „live-text" şi pentru galerii foto de la meci!