VIDEO Cine a câştigat ediţia a II-a a „Crosului Primăverii – Slatina 5k“. Cei mai buni alergători au fost oaspeţii slătinenilor

0
Câştigătorii cursei, la finalul festivităţii de premiere FOTO: Alina Mitran

Peste 200 de alergători, sportivi de performanţă, dar şi foarte mulţi amatori, s-au aliniat, duminică, 12 mai 2019, la startul competiţiei „Crosul Primăverii - Slatina 5K“, aflat la cea de-a doua ediţie.

Ca şi anul trecut, peste 250 de persoane s-au înscris în competiţie, chiar dacă nu toţi au şi fost prezenţi la start.  Au trecut, însă, linia de sosire peste 200 de concurenţi, cei mai mulţi din Slatina, dar şi din alte judeţe ale ţării: Dolj, Timiş, Bihor, Vâlcea, Braşov etc.

Cei mai buni alergători, la categoriile generale masculin şi feminin,  s-au dovedit a fi, din nou, sportivii clubului militar de la Craiova, pentru care competiţia a fost una importantă de antrenament. Cursa a fost câştigată, la masculin, de Marius Buşcă, cel care a parcurs traseul în 14 minute şi 24 secunde, iar primul loc la feminin i-a revenit, ca şi anul trecut, sportivei Ionela Puia (care a înregistrat un timp de 17 minute şi 18 secunde).

slatina 5 k

„Pentru mine a fost o cursă de antrenament, sunt sportiv de performanţă, am şi o vâstă peste, am 39 ani, dar eu încă mă bat cu cei de performanţă. (...) Anul ăsta, eu, împreună cu lotul militar, cei care ne pregătim la Craiova, vom face parte dintr-o echipă selectă a MApN-ului, participăm în China, la sfârşitul lunii octombrie, la olimpiada militară(...)

Practic sportul ăsta de 24 ani, încă mi-a rămas microbul şi am zis – mă, dacă tot îl fac şi alerg, hai să mă menţin acolo. Plus că mai călătoresc mai peste tot, şi în afara ţării şi în ţară“, a declarat câştigătorul cursei, care este campion naţional cu echipa la semimaraton şi campion naţional la alergat pe şosea.

slatina 5 k

Cursa de aproximativ 5 kilometri a fost uşoară şi pentru cel mai vârstnic alergător, Ioan Vişan, din Slatina, care aleargă de 12 ani, zilnic, participând la concursuri în toată ţara. Deşi antrenamentul este agreabil în echipă, alergătorul amator nu se fereşte să meargă şi singur, cursa zilnică obişnuită pe care o face seară de seară măsurând aproximativ 3 kilometri.

slatina 5 k

Ioan Vişan (stânga), cel mai vârstnic alergător al cursei, alături de alţi doi participanţi la Crosul primăverii

S-au acordat premii la mai multe categorii de vârstă, fondul total de premiere depăşind 7.000 lei. Sponsorii evenimentului au pregătit şi premii dulci pentru câştigători, iar pe perioada evenimentului s-au împărţit apă şi fructe proaspete.

În video-ul ataşat îi puteţi vedea pe toţi câştigătorii competiţiei.