Voința Sibiu a învins într-un amical cu 4-2 pe Pandurii Tg Jiu

0

Echipa sibiană s-a impus în amicalul disputat pe stadionul Muncipal din Sibiu. Sibienii pleacă miercuri spre Năvodari, acolo unde sâmbăta viitoare joacă primul meci din cele două pentru barajul de promovare în liga 1.

CITIȚI ȘI:

FRF-ul vrea 50.000 de euro pentru televizarea barajului dintre Voinţa Sibiu şi Săgeata Năvodari

Baraj pentru promovarea în Liga I între Voinţa Sibiu şi Săgeata Năvodari. Hămbăşan: suntem fericiţi!

VIDEO – Voința Sibiu se pregătește deja pentru barajul cu Săgeata Năvodari

Voința a parafat în ultima clipă amicalul cu Pandurii, motiv pentru care la meci nu au fost decât aproximativ 200 de spectatori. În prima repriză atât antrenorul sibienilor Alex Pelici, cât și omologul său de la Pandurii, Petre Grigoraș, au folosit jucătorii de bază ai echipelor.

Pandurii a condus după 45 de minute cu scorul de 2-1, prin reușitele lui Lemnaru și Băcilă. Pentru Voința a înscris înainte de pauză jucătorul Popa. În partea a II-a a meciului, Sibiul a întros rezultatul, dar asta și pentru că Pandurii au înlocuit toată echipa la începutul reprizei secunde. Și Pelici a făcut același lucru cu jucătorii săi.

Voința a învins până la urmă cu 4-2, golurile după pauză fiind înscrise de Beza, Martinescu și Hallmen.

Primul meci are loc în 2 iulie de la ora 18.30, iar returul se joacă la Sibiu, pe 6 iulie, la ora 18.00.

Mulțumiți de victorie
Antrenorul Pelici a declarat după meci că l-a satisfăcut randamentul dat de jucători, mai ales că acest meci vine după câteva săptămâni de pauză.

”A fost un meci foarte util și le mulțumesc celor de la Pandurii că au acceptat să joace. Echipa s-a mișcat bine și asta este foarte important. Sper să reușim un meci foarte bun în prima partidă de la Năvodari. Mi-am dorit să jucăm acolo primul meci și vrem ca în retur să avem un stadion plin aici la Sibiu și să reușim să promovăm în liga 1” a spus antrenorul sibienilor, Alex Pelici.

Voința va pleca miercuri spre Constanța, acolo unde va face și câteva antrenamente înaintea barajului de la Năvodari.