Stiri din Oradea

Probe insuficiente în cazul furtului de arme din casa notarului orădean Florian Pană

4 septembrie 2010, 07:56 |  Autor: Georgiana Anghel | 

Polițiștii au lucrat 8 luni la acest caz

Polițiștii au lucrat 8 luni la acest caz

 

Prim procurorul Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea, Vasile Popa, a declarat pentru Adevărul de Seară Oradea că probele în cazul armelor furate din casa notarului nu sunt destul de solide pentru a-i putea aresta pe suspecți.

Hoţii care au furat armele unui notar au fost aduşi la audieri, la Parchet

"Probele sunt insuficiente. Dar, într-o săptămână sperăm să avem niște rezultate și să putem cere arestarea lor", a declarat Vasile Popa.Poliţiştii orădeni au găsit opt arme, din care trei de vânătoare cu glonţ, două pistoale letale şi trei pistoale neletale cu aer comprimat, în urma unor percheziţii făcute în mai multe locuinţe. Cele trei arme de vânătoare şi unul dintre pistoalele găsite de oamenii legii aparţin notarului orădean Florian Pană. Armele i-au fost furate din locuinţă, în luna ianuarie.  Suspecţi în acest caz sunt Marius Junc Cioban (32 de ani), din Oradea, şi Jenei Csaba (41 de ani), din Tinca. Al treilea suspect, orădeanul Ionuţ Radu Ştefănică (33 de ani), este căutat de anchetatori.
Ppotrivit primelor cercetări, cei trei suspecţi n-au folosit armele furate şi că, cel mai probabil, ar fi intenţionat să le vândă. Vinovaţi de furtul din casa notarului Florian Pană s-ar face, potrivit poliţiştilor, Ionuţ Radu Ştefănică şi Marius Junc Cioban, care după ce au furat armele le-au dus acasă la Jenes Csaba și l-a rugat pe acesta să le ascundă.

Au intrat noaptea în casa notarului

Notarul orădean Florin Pană, în vârstă de 40 de ani, s-a trezit în luna ianuarie fără trei puști de vânătoare și alte două neletale, muniție și valută echivalând cu circa șapte mii de lei, bunuri pe care și le ținea în apartamentul personal, de la ultimul etaj al unui bloc cu opt nivele. Prosperul notar și om de afaceri păstra cele cinci arme într-un dulap metalic închis dar cheia a fost găsită de către hoții care i-au răvășit întregul apartament. „Hoții au pătruns prin escaladare în balcon și prin forțarea geamului de la baie", a spus Alina Dinu, purtător de cuvânt la Inspectoratul de Poliție al Județului Bihor. Aceasta precizează că orădeanul este deținător legal al armelor în cauză.  

Vecinii au spus că nu au auzit nimic suspect când s-a dat spargerea. Unii dintre ei își amintesc însă că Florin Pană a mai căzut victima hoților în urmă cu circa trei ani, când i-a fost golit seiful. Posesor, printre altele, a unui BMW X5 și a unui BMW seria 7, notarul proprietar de cafenea nu-și ascundea bunăstarea. „Avea niște arme profesioniste, cu lunetă. L-am văzut de multe ori când mergea la vânătoare cu BMW-ul", povestește un vecin care vrea să rămână anonim.

Au mers la pont

Hoții au pătruns în apartamentul notarului în jurul orelor 21.00 și 23.00, interval în care știau că Florin Pană nu era acasă. Având în vedere modul de operare se presupune că au fost implicați cel puțin doi indivizi. Întreg apartamentul a fost răvășit în căutarea cheii de la dulapul metalic, semn că hoții aveau certitudinea că notarul își ține cheia respectivă în apartament. Se cercetează încă dacă Florin Pană a respectat regimul armelor şi muniţiilor.


Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Hoţii care au furat armele unui notar au fost aduşi la audieri, la Parchet

    Poliţiştii orădeni au recuperat pistoalele luate de la notarul Florian Pană. În această diminea ...


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Poticnelile Guvernului Ponta

    Ovidiu Nahoi

    De oriunde ar veni, uninominalul are aceleași probleme.

    România – duşmanul de serviciu

    Ion Cristoiu

    Român e, atât pentru scriitor, cât şi pentru redactor, tot ceea ce poate fi opus termenului de sovietic.

    Grăjdanul lui Ponta, Grăjdanul lui Năstase

    Grigore Cartianu

    Au trecut şase zile de când Constantin Adrian Balaban Grăjdan a folosit Guvernul pe post de maşină de spălat a chiloţilor penali ai lui Adrian Năstase.

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole