Vezi aici de unde vine salvarea fermierilor români!

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Dan Voica, crescator de struţi
Dan Voica, crescator de struţi

Păsările gigant s-au adaptat foarte bine la condiţiile de climă, rezistă la minus 30 de grade şi nu sunt mofturoase. Struţii consumă aproape orice găsesc prin bătătură, de la lucernă, grău şi până la porumb, hrana cotidiană a unui banal cocoş de ţară.

Crescătorii din Buzău spun că investiţia poate începe cu un simplu ou introdus la incubator, care costă 80 de euro , iar pentru cei mai comozi cu achiziţionarea unui pui la preţul de 100 de euro.

„Investiţia, care pentru mulţi a fost la început doar un hobby, nu este costisitoare. Apoi, profitul este maxim în urma unui calcul simplu. O femelă struţ poate să producă până la 100 de ouă într-un sezon din aprlie şi până în septembrie. Un adult reproducător se vinde cu 1000 de euro , un trio format dintr-un mascul şi două femele cu trei mii de euro iar un pui cu 100 de euro", a declarat Dan Voica, un crescător din Grăjdana care deţine peste 100 de struţi .

VEZI AICI CE ALTE PĂSĂRI EXOTICE MAI CRESC ROMÂNII

Galaţi

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite