Stiri din Botosani

Ultramodernul CET Botoşani aproape de finalizare

3 februarie 2012, 11:07 |  Autor: Liliana Anuţei | 

Cuvinte cheie: botosani, cet, motor, modernizare,

Al doilea motor a sosit la Modern Calor

Botoşani

Al doilea motor a sosit la Modern Calor

 

Și cel de-al doilea motor de mare capacitate a ajuns la Botoșani. Noua centrală termică și electrică a municipiului Botoșani va fi o investiție de ultimă oră la nivelul Uniunii Europene.

Produs de liderul mondial pe piața motoarelor pe gaz, GE Jenbacher AG, acesta va face parte din sursa de producere în cogenerare a energiei termice și electrice din componența noului CET. Conform proiectului din fonduri europene, implementat de Primăria Municipiului Botoșani, motoarele vor fi completate în lunile viitoare de două cazane de apă fierbinte (CAF), cu o capacitate de 45 de gigacalorii fiecare, cu arzătoare mixte gaz-păcură, precum și de instalațiile auxiliare.

Primul motor de mare putere pentru sistemul de termoficare a ajuns la Botoșani

Programată să înceapă a funcționa în mai, anul curent, noua centrală termică și electrică a municipiului Botoșani va fi o investiție de ultimă oră la nivelul Uniunii Europene, importantă pentru serviciile de utilitate publică puse la dispoziția populației de către municipalitatea botoșăneană. 

 Impresionante ca avantaje, caracteristici și dimensiuni, cele două motoare reprezintă o premieră mondială absolută în domeniu, fiind dotate cu turbocharger în 2 trepte și 24 de cilindri. Răspunzând cererii globale de creștere a eficienței energetice, echipamentele oferă o putere semnificativ mai mare decât a celor  produse până acum, adaptându-se bine în cazul centralelor care produc simultan energie electrică și căldură.

Şapte cartiere din Botoşani vor putea scăpa de problemele dese cu furnizarea căldurii în apartamente

n condițiile actuale de piață, creșterea eficienței este esențială datorită creșterii costurilor energiei electrice și în același timp a reducerii substanțiale a emisiilor poluante în mediul înconjurător, cerință imperioasă a Uniunii Europene. În același timp, față de modelul anterior al producătorilor austrieci, noul motor JMS 624 GS-N.LC (versiunea HO2) crește cu aproximativ 10% puterea electrică produsă, de la 4 MW la 4.4 MW electrici, lucru care ne va permite să practicăm tarife accesibile la energia termică.", este a declarat Ion Diaconu, directorul general al SC Modern Calor SA.

Pe măsură ce proiectul noului CET va evolua, Modern Calor va organiza o săptămână a ușilor deschise, astfel încât noile echipamente să poată fi vizitate de orice doritor, actuali sau potențiali clienți ai operatorului de termoficare.  



Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Investitori germani, așteptați la Motru pentru a face investiții în domeniul energetic

    Un grup de investitori germani sunt așteptați să sosească, săptămâna viitoare, la Motru pentru ...

    Botoşani: În următoarele patru luni CET-ul va fi demolat

    Au început lucrările de demolare a echipamentelor ce vor fi înlocuite prin proiectul de moderni ...

    Botoşani: EXCLUSIV! CET-ul va fi vândut la fier vechi pentru plata subvenţiilor la căldură

    70 de muncitori încep după Paşte demolarea a patru cazane gigantice. Din banii pe fierul vechi ...

    Peste 50 de camere video vor fi instalate în municipiul Botoşani

    Municipiului Botoşani va fi înţesat de camere video, scopul principal al acestui demers fiind ...

    Şapte cartiere din Botoşani vor putea scăpa de problemele dese cu furnizarea căldurii în apartamente

    Şapte rețele din încălzirea centralizată la Botoşani, cuprinzând şapte carteire de locuințe, a ...

    Primul motor de mare putere pentru sistemul de termoficare a ajuns la Botoșani

    Trei camioane de mare capacitate au adus aseară la Botoșani unul din cele două motoare ce vor ...

    Au început achizițiile pentru al doilea grup de cogenerare de la CET

    Societățile Elsaco-Branpis,declarate câștigătoare la licitația Primăriei Bacău pentru al doilea ...

    O nouă ordine mondială: Asia are mai mulţi milionari în dolari decât SUA şi Europa

    Deceniile de creştere economică susţinută ale marilor state asiatice şi-au pus amprenta şi asu ...

    Ministerul Turismului a vandut "Comturistul"

    Privatizarea - o speranta pentru miile de muncitori romani care au lucrat in strainatate si car ...


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole