Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

O viitoare furtună solară ar putea costa economia mondială 2.000 miliarde de dolari

21 februarie 2011, 19:39 |  Autor: Cristina Iana | 

Cuvinte cheie: furtuna solara, cercetatori, economie,

O furtună solară poate răspândi miliarde de tone de particule cu o viteză de până la 8 milioane kilometri pe oră

O furtună solară poate răspândi miliarde de tone de particule cu o viteză de până la 8 milioane kilometri pe oră

 

Oamenii de ştiinţă avertizează că ar trebui să ne pregătim pentru o puternică furtună electromagnetică care, în cel mai rău caz, ar putea deveni un fel de "Katrina la nivel mondial" şi ar putea costa economia globală 2.000 de miliarde de dolari, notează canalul CNN.

VIDEO NASA a emis o alertă de "tsunami" solar

Pe Aceeaşi Temă

Săptămâna trecută, s-a produs cea mai mare erupţie solară din ultimii patru ani, ce a marcat intrarea într-un nou ciclu de activitate al Soarelui.

Oficiali responsabili de politicile privind furtunile solare din SUA, Marea Britanie şi Suedia au avertizat, în cadrul întrunirii Asociaţiei Americane pentru Progresul Ştiinţei, ce a avut loc la Washington, că oamenii ar trebui să fie mai pregătiţi pentru a întâmpina un astfel de fenomen.

Soarele îşi reia activitatea, după  o lungă perioadă de acalmie, iar vulnerabilitatea noastră a crescut de la maximul solar din 2.000, este de părere cercetătorul britanic John Beddington.

Sistemele noastre tehnologice sunt mult mai vulnerabile la fenomenele cosmice decât erau acum 10 ani, spune şeful NOAA (US National Oceanic and Atmospheric Administration), Jane Lubchenco.

O furtună solară începe cu o erupţie de gaz foarte fierbinte care călătoreşte cu o viteză foarte mare. Particule încărcate electric lovesc atmosfera terestră, 20-30 ore mai târziu, provocând un haos electromagnetic.

Furtuna solară de săptămâna trecută a fost cea mai mare din 2007 încoace, dar a fost relativ mică în termeni istorici, a adăugat cercetătorul american.

O furtună solară extremă poate distruge sateliţii, iar efectele ar putea fi foarte grave, ajungându-se până la prăbuşirea burselor şi lipsa electricităţii pentru săptămâni sau chiar luni, arată un studiu prezentat sâmbătă, în cadrul conferinţei anuale a Asociaţiei Americane pentru Progresul Ştiinţei.

Ciclul de 11 ani al activităţii solare este variabil, iar activitatea solară se aşteaptă să atingă un vârf maxim în jurul anului 2013.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     


    Adevarul on Facebook

    Constantin Iftime

    Realitatea străzii, uneori, e plină de bătrâni şi de adolescenţi, alteori de oameni fără mulţumire, care vibrează de nevroze. Oamenii au multe libertăţi, dar nu-s fericiţi. Uneori, şi un lucru neînsemnat poate să-i dezechilibreze. Continuare

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole