Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

Monica Macovei: Licenţa de exploatare pentru Roşia Montană a expirat în urmă cu 12 ani

3 februarie 2012, 14:49 |  Autor: Ioana Oancea | 

Cuvinte cheie: Monica Macovei, Rosia Montana, Rosia Montana Gold Corporation, RMGC, exploatare, cianuri, UNESCO,

Monica Macovei spune că RMGC nu are dreptul să exploateze aurul de la Roşia Montană.

Monica Macovei spune că RMGC nu are dreptul să exploateze aurul de la Roşia Montană.

 

Europarlamentarul din partea PDL Monica Macovei susţine, într-o postare pe blogul personal, că licenţa de exploatare pentru proiectul minier de la Roşia Montană deţinută de Gold Corporation (RMGC) a expirat de 12 ani.

CITEŞTE ŞI:

Ministerul Mediului: Acordul pentru proiectul Roşia Montană, dacă se respectă protecţia mediului

Cine sunt miliardarii cu interese la Roşia Montană

FOTO Biroul lui Borbély a fost blocat de activiştii Greenpeace

Macovei oferă mai multe motive pentru care procedura pentru acordarea licenţei de exploatare ar trebui reluată şi întoarsă la Agenţia Naţională pentru Resurse Minerale şi Guvern. De asemenea, ea spune că Agenţia trebuie să verifice dacă se poate exploata aurul şi prin alte metode, nu cu cianură, iar dacă nu, să se renunţe la acest proiect.

Macovei scrie că Legea minelor (art.22) prevede că pentru începerea activităţii miniere prevăzute în licenţă este necesară obţinerea unui acord de mediu în maximum 180 de zile de la acordarea licenţei de exploatare. "Conform unui simplu calcul, acest termen a fost depăşit cu circa 12 ani (!). În aceste condiţii, orice activitate minieră la Roşia Montană ar fi ilegală, iar autorităţile competente trebuie să constate expirarea licentei de exploatare 47/1999 şi obligativitatea reluării procedurilor pentru o nouă licenţă", susţine fostul ministru al Justiţiei.

De asemenea, ea mai spune că, din informatiile primite, licenţa de exploatare 47/1999 a fost acordata societăţii Minvest Deva (statul român), ca titular, şi companiei RMGC, ca afiliat, iar ulterior licenţa a fost transferată de la Minvest (statul român) la RMGC, Minvest rămânând companie afiliată.

"Licenţa nr. 47/1999 era, însă, pentru mina veche, exploatată de Minvest (statul român) şi închisă în 2006. Pentru noul proiect minier pe care îl promovează RMGC, perimetrul a fost modificat de câteva ori, astfel că toate operaţiile de explorare, cercetare arheologică, descărcări de sarcina arheologică, certificat de urbanism etc. se bazează pe un perimetru ilegal. Logic, asta înseamnă că pentru noul proiect nu există licenţă de exploatare", susţine Monica Macovei.

Ea se întreabă dacă în aceste condiţii, are Ministerul Mediului şi Pădurilor calitatea de a acorda un aviz de mediu pentru un proiect minier a cărui licenţă este inexistentă.

La finalul textului, Macovei face două propuneri: prima dintre ele ar fi să se creeze locuri de muncă la Roşia Montană prin înscrierea în patrimonial UNESCO, refacerea galeriilor antice şi investiţii în zonă.

Cea de-a doua propunere făcută de fostul ministru spune că dacă aurul chiar trebuie exploatat, acest lucru să se facă în beneficiul României şi cu mijloace care nu pun în pericol sănătatea noastra şi a celor care vin după noi. "Deci: fără cianuri şi statul român să fie cel care exploatează aurul de la Roşia Montană, iar cetăţenii să primească anual divindende din exploatarea aurului (aşa cum procedează Norvegia cu exploatarea petrolului de către stat)", scrie Monica Macovei, pe blog.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Petiţie online împotriva exploatării gazelor de şist la Bârlad

    Gigantul petrolier Chevron din SUA este pe punctul de a demara în zona Bârladului foraje pentru ...

    Soluţii imobiliare ecologice pe timp de criză: case din paie cu doar 6.000 de euro

    Un cuplu de arhitecţi tineri din Bucureşti a importat trendul eco al caselor de paie din Vestul ...

    UPDATE Procurorii cer închisoare pentru Adrian Năstase în dosarul Zambaccian. Avocații cer achitarea.

    Procurorii cer închiderea lui Adrian Năstase în dosarul Zambaccian. Dacă este găsit vinovat, Nă ...

    Bolile care ne strică dinţii. Vezi ce spun specialiştii din Iaşi despre igiena orală

    Cei mai predispuşi la probleme dentare sunt cei care suferă de diabet, reumatism, osteoporoză ş ...

    Turcia, la ora schimbării

    La Istanbul şi la Ankara, clădirile-turn de birouri şi apartamente schimbă peisajul urban. Avâ ...

    LIVE VIDEO România - Brazilia 19-8 (final). Poloiștii s-au calificat la JO de la Londra!

    Echipa de polo a României s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Londra. Cosmin Radu și cole ...

    Iulia Timoșenko priza cocaină

    În timpul mandatului său de premier, Iulia Timoșenko muncea pe brânci, dar și consuma cocaină, ...

    Laszlo Borbely: Monica Macovei a depăşit măsura cu declaraţiile despre răzbunarea UDMR

    Vicepreşedintele UDMR, Laszlo Borbely, consideră că europarlamentarul Monica Macovei „depăşeşte ...

    Ministerul Mediului: Acordul pentru proiectul Roşia Montană, dacă se respectă protecţia mediului

    Reacția Ministerului Mediului a venit ca urmare a protestului organizat chiar în fața instituț ...


    Adevarul on Facebook

    Constantin Iftime

    Realitatea străzii, uneori, e plină de bătrâni şi de adolescenţi, alteori de oameni fără mulţumire, care vibrează de nevroze. Oamenii au multe libertăţi, dar nu-s fericiţi. Uneori, şi un lucru neînsemnat poate să-i dezechilibreze. Continuare

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole