Stiri din Bucuresti

Bucureşti: A fost confirmat al unsprezecelea caz de gripă porcină

11 iunie 2009, 21:21 |  Autor: Elena Irimia  | 

Bucureşti: A fost confirmat al unsprezecelea caz de gripă porcină

Bucureşti: A fost confirmat al unsprezecelea caz de gripă porcină

 

Specialiştii de la Institutul Cantacuzino  au confirmat aseară existenţa unui nou pacient infectat cu virusul gripei porcine. Acesta este internat la Institutul "Matei Balş".

În acest nou caz este vorba despre un bărbat în vârstă de 48 de ani, sosit, în urmă cu trei zile din Canada, cu o altă cursă decât cea cu care a venit pacientul anunțat ieri, și care s-a prezentat, ieri, la Institutul Naţional de Boli Infecţioase “Matei Balș” cu simptome specifice noii gripe.

În prezent, pacientul este internat la Institutul Matei Balș, are o stare de sănătate bună și primește medicație antivirală. Autoritățile sanitare au început investigația epidemiologică pentru identificarea contacților acestuia.

În ceea ce privește cazul anunțat ieri, a fost identificat un număr de 9 contacți ai pacientului, care vor fi monitorizați zilnic.

Numărul persoanelor confirmate cu noua gripă, pe teritoriul României, se ridică acum la 11.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     


    Mălin Bot

    O gorilă a trântit o femeie la pământ şi a bătut-o cu pumnii şi picioarele. Apoi a împărţit lovituri tuturor martorilor acestui incident. Alte trei brute i-au ţinut isonul. Violenţa extremă, comisă sub umbrela campaniei electorale pro-USL, ne arată cât de jos au coborât partidele politice. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

    VIDEO "Dacii - Adevăruri tulburătoare 2012": filmul, vizionat de sute de mii de români, răstoarnă istoria

    „Istoria României se bazează pe un lung şir de falsuri?" Răspunsurile oferite în documentar au provocat o veritabilă frenezie: peste 360.000 de vizualizări, aproape 800 de comentarii.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole