Nadal, eliminat de la Australian Open! Ferrer în semifinală!

0

Liderul clasamentului mondial, Rafael Nadal, a părăsit primul turneul de Grand Salm al anului. Chinuit de probleme medicale şi de un adversar, David Ferrer, în mare formă, Nadal a cedat în minimum de seturi, 4-6, 2-6, 3-6, reuşind să câştige doar 9 game-uri.

Nadal a dat semne că ceva nu este în regulă după game-ul al treilea, când, imediat după ce a reuşit un re-brake, a mers la vestiare pentru asistenţă medicală.

A revenit după aproximativ 5 minute, dar jocul său a lăsat mult de dorit, astfel că Ferrer a ajuns să aibă 4-1.

Nadal a dat încet-încet semne de revenire şi a reuşit mai întâi să ducă scorul la 3-5, apoi a reuşit break-ul: 4-5.

Ferrer a reuşit să-şi adjudece primul set, 6-4. El a fructificat a doua minge de set de care a beneficiat, după ce Nadal a salvat-o pe prima.

Ultimul game al setului a durat aproximativ 10 minute.

Filmul ultimelor două seturi ale partidei:

David Ferrer a câştigat primul game al setului doi, pe serviciul său, fără nicio problemă.

Nadal îşi face serviciul destul de uşor: 1-1 în setul al doilea.

Rafa pare să-şi fi revenit. A făcut extrem de uşor brake-ul şi conduce cu 2-1 în setul al doilea.

Revenirea lui Nadal s-a dovedit a fi un foc de paie, Ferrer reuşind rebrake-ul: 2-2.

Meciul a fost oprit câteva minute pentru focul de artificii în cinstea zilei naţionale a Australiei. Nadal a profitat de pauză şi a mers iar la vestiar pentru îngrijiri medicale.

Meciul se reia cu Rafael Nadal la serviciu.
Ferrer a reuşit brake-ul si are 4-2 în setul al doilea.

David Ferrer este de neoprit demolându-l pe Nadal care nu pare capabil, cel puţin din punct de vedere fizic, să revină. 5-2 pentru Ferrer care a luat game-ul la 0.

Ferrer a câştigat şi setul al doilea, 6-2, şi este la un pas de semifianla cu Andy Murray.

David Ferrer începe setul al treilea la serviciu. Nicio problema pentru jucătorul clasat pe locul 7 mondial care conduce cu 1-0 în setul al treilea.

Ferrer a rezolvat în mare parte situaţia şi în setul trei, reuşind brake-ul cu prima ocazie!

Nadal este la pământ fiind la capătul puterilor. Ferrer are 3-0 şi nimic nu mai pare să-l oprească să câştige acest meci.

Liderul mondial a reuşit să câştige şi el un game, pe propriul serviciu, 1-3.

Nadal a dat semne că poate face brake-ul, dar în cele din urmă Ferrer s-a impus şi conduce cu 4-1.

Liderul mondial şi-a făcut cu greutate serviciul: 2-4.

Ferrer nu mai greşete şi este la un singur game de semifinale!

Nadal câştigă game-ul pe propriul serviciu şi amâna victoria lui Ferrer 3-5.

David Ferrer câştigăt şi setul al treilea, 6-3 şi se califică în semifianlă unde îl va întâlni pe britanicul Andy Murray, locul 5 în clasamentul ATP.