In tara zmei, afara mielusei

0

* Umiliti in cupele europene, rapidistii si stelistii s-au batut duminica seara pe viata si pe moarte pentru un 1-1 * Trei jucatori au terminat meciul pe targa, iar rapidistul Bratu si stelistul Claudiu Raducanu au ratat convocarea la Nationala

De rasul lumii cand joaca in cupele europene, iar acest recent 1-1 "smuls" de Steaua pe terenul necunoscutilor belarusi de la Neman Grodno este o clara dovada in acest sens, jucatorii romani joaca "la rupere" ori de cate ori avem un derby in Divizia A. Asa s-a intamplat si duminica seara, pe Stadionul National, cand, la finalul unui meci terminat indecis, 1-1, vestiarele celor doua echipe aratau a infirmerie. Trei dintre cei mai buni atacanti romani ai momentului, rapidistul Florin Bratu si stelistii Claudiu Raducanu si Laurentiu Dinita, au parasit terenul accidentati. Raducanu a iesit din teren in minutul 22 din cauza unei entorse, fiind inlocuit de Dinita, care, peste un sfert de ora, a fost, la randu-i inlocuit pentru ca a facut o ruptura. In repriza secunda, in minutul 58, Bratu parasea si el terenul din cauza unei entorse, locul lui fiind luat de Daniel Niculae. Tot Daniel Niculae l-a inlocuit pe Bratu, la echipa nationala pentru ca, culmea ghinionului, atat Bratu cat si Raducanu s-au accidentat cu o zi inainte de a se prezenta la lot pentru amicalul cu Ucraina. Cu trei atacanti iesiti prematur din joc, lumea nu mai astepta goluri de la acest meci, dar Badoi, pentru Rapid, in minutul 64, si Pitu, in minutul 73, pentru Steaua, au scris cele doua goluri frumoase care au mai "luminat" acest meci. A fost un 1-1 echitabil care a reusit sa o impiedice pe Steaua sa se distanteze in fruntea clasamentului, elevii lui Piturca ocupand, in continuare, primul loc, dar cu acelasi numar de puncte, patru, ca si Ceahlaul, Apulum Alba Iulia si Universitatea Craiova.