14 romani in lumea buna a fotbalului

0

Grosul "echipei" de romani din Liga Campionilor e asigurat de contingentul ucrainean de la Sahtior Donetk si Dinamo Kiev.Sahtior a reusit sa termine la egalitate, scor 2-2, partida disputata in Belgia contra celor de la Club Brugges, in timp ce Dinamo Kiev i-a invins in deplasare, scor 2-0, pe turcii de la Trabzonspor

Dupa ce in partida tur au castigat fara drept de apel disputa cu formatia belgiana Club Brugges, scor 4-1, Sahtior a reusit un rezultat de egalitate, scor 2-2, in Belgia si s-a calificat in grupele Ligii Campionilor. Sahtior a inceput foarte bine meciul si, in minutul cinci, Vukic reuseste sa-l invinga pe portarul Butina, dupa o pasa venita de la Aghahowa. Belgienii si-au revenit repede dupa aceasta lovitura naucitoare. In minutul 14, Ceh a restabilit egalitatea in urma unei lovituri libere de la 20 de metri. Incurajati de cei 16.000 de spectatori prezenti in tribuna, elevii lui Trond Sollied au inceput sa atace in valuri, iar in minutul 32 acelasi Cech transforma o lovitura de la 11 metri. Belgienii mai aveau nevoie de doua goluri pentru a egala rezultatul din meciul tur, insa, la sapte minute dupa pauza, Vukic mai inscrie o data si trimite trupa lui Lucescu in grupele Ligii Campionilor. In ceea ce priveste evolutia romanilor, doar Marica si Stoican au iesit in evidenta, insa in sens negativ. Primul a ratat o lovitura de la 11 metri, in timp ce al doilea a fost eliminat de pe teren in minutul 75, pentru doua cartonase galbene. Barcauan a fost singurul roman nefolosit de Lucescu pentru meciul cu Brugges. "Am incercat sa inscriem chiar de la inceputul meciului si ma bucur ca am reusit acest lucru. Dar nu m-am asteptat ca belgienii sa reactioneze asa de rapid. Dupa ce scorul a devenit egal, am renuntat sa ne mai asumam riscuri. Eliminarea lui Stoican din finalul meciului ne-a creat ceva probleme", a spus Mircea Lucescu. Tehnicianul belgienilor, Trond Sollied, i-a laudat pe atacantii lui Sahtior. "La pauza am intrat cu un rezultat bun, 2-1, dar dupa ce scorul a devenit 2-2, am pierdut orice speranta de calificare. Sahtior are atacanti foarte buni. Sunt convins ca ucrainenii pot invinge orice echipa din Europa, pentru ca sunt rapizi, tehnici si puternici", a declarat Sollied. Pana la urma, si romanii de la Dinamo Kiev au reusit sa se califice in grupele Ligii Campionilor. Dupa ce au fost invinsi pe teren propriu cu scorul de 2-1 de catre turcii de la Trabzonspor, ucraineni s-au razbunat in meciul retur, cand au invins cu 2-0. Dintre romani, doar Ghioane a fost prezent pe teren pe toata durata partidei, in timp ce Florin Cernat a fost rezerva. Editia din acest an a Ligii Campionilor reprezinta o premiera pentru fotbalul romanesc, in sensul ca niciodata nu au fost prezenti atat de multi fotbalisti in faza grupelor. Pe langa contingentul din Ucraina, Mutu ne va reprezenta la Chelsea, Chivu la Roma, Zicu la Inter Milano, Lobont si Mitea la Ajax, in timp ce la Panathinaikos evolueaza Mitu si Sanmartean.