In trei minute, visele Stelei s-au inecat in Dunare

0

* Steaua a condus pana in minutul 62 cu 1-0 prin golul lui Dica, dar Otelul a revenit si a inscris de doua ori si si-a asigurat o remiza care clarifica, in buna masura, lupta pentru titlu * Cu trei etape inainte de final, militarii sunt cu 4 puncte in spatele lui Dinamo

Otelul Galati si Steaua au remizat ieri, scor 2-2, si au clarificat, in mare masura, soarta titlului, lasand Steaua la patru puncte in spatele liderului Dinamo. Galatenii, scapati de grijile retrogradarii, au jucat motivati de posibilitatea de a juca in sezonul urmator in Cupa UEFA, in cazul in care Dinamo va castiga campionatul. Prima repriza a adus un joc indarjit, lipsit de spectaculozitate, ce a adus in cele din urma castig de cauza Stelei, care a obtinut un penalty in minutul 36 prin Dinita, transformat cu exactitate de Nicolae Dica. Pauza a adus o echipa "militara" prezenta in terenul advers si Adrian Neaga rateaza o ocazie uriasa la zece minute dupa reluarea meciului. Ratarea celui mai in forma jucator al Stelei i-a costat pe jucatorii lui Piturca, ce, in numai trei minute, au primit doua goluri. Mai intai, in minutul 62, Aldea a plasat excelent un balon cu capul, invingandu-l pe portarul Hamutovski. Doua minute mai tarziu, Oprea reuseste sa impinga, in urma unei faze confuze, balonul in plasa si Otelul prelua conducerea pe tabela si isi vede visul implinit, acela de a evolua, in sezonul urmator, in Cupa UEFA. Nauciti de revenirea gazdelor, stelistii s-au aruncat spre poarta lui Cernea, dar nici intrarea in teren a lui Marian Aliuta, nici cursele insistente ale lui Florentin Dumitru pe partea dreapta nu au putut aduce vreun gol in contul bucurestenilor. Totusi, cu patru minute inainte de final, Adrian Neaga mai indulceste un pic dezamagirea Stelei, inscriind cel de-al 12-lea sau gol pentru gruparea din Ghencea. Steaua a remizat, dupa exact o luna, in Divizia A, si ramasa, cu trei etape inainte de final, la patru puncte in spatele rivalei Dinamo, poate spune adio titlului de campioana.