In memoria lui Catalin Haldan

0

* Dinamo a castigat cu scorul de 3-2 partida contra celor de la Poli AEK, golurile oaspetilor fiind marcate de catre Danciulescu, doua, si Claudiu Niculescu * Astazi, Dinamo comemoreaza patru ani de la disparitia lui Catalin Haldan, iar fanii au afisat un banner cu mesajul: "Catalin, o amintire vie"

Dupa o perioada neagra marcata de multiple insuccese, soarele pare a fi rasarit, in sfarsit, in soseaua Steafan cel Mare. Duminica seara, "cainii rosii" au invins la Timisoara, iar ieri Dinamo a primit certificatul international de transfer al lui Adrian Mihalcea. In aceste conditii, Constantin Danielescu a inregistrat la LPF transferul lui Mihalcea care a semnat un contract cu Dinamo valabil pana in luna iunie 2007 si va imbraca tricoul cu numarul 30. In ceea ce priveste partida cu Poli AEK, Dinamo a pus sub presiune adversarul inca din start, astfel ca in primele zece minute timisorenii abia daca au atins balonul, iar golul marcat de catre Danciulescu a cazut firesc, chiar daca reusita dinamovistului a fost facilitata de o interventie hilara a portarului Zimmermann. Poli a avut o trasarire de orgoliu la punctul inscris de catre Mansour, dar totul s-a naruit in partea a doua a jocului, cand doua goluri marcate de catre Niculescu si Danciulescu au turnat plumb in ghetele timisorenilor. Golul din prelungiri reusit de catre Constantinescu nu a mai contat decat pentru statistica partidei. "Intotdeauna la Timisoara s-a creat o atmosfera speciala. A fost un joc dificil, pe care noi l-am castigat fara dubii. Nu cred ca exista cineva care sa o conteste", a spus Danciulescu. Dupa victoria de la Timisoara, Ioan Andone le-a acordat fotbalistilor doua zile de pauza, acestia urmand sa-si reia antrenamentele miercuri pe Stadionul "Dinamo", baza de la Saftica fiind rezervata echipei nationale. Pe langa victoria repurtata de favoriti pe arena "Dan Paltinisanu", fanii dinamovisti au trait si alte clipe de bucurie in Timisoara. Cu o seara inaintea meciului, un "comado" de "caini" din peluza Catalin Haldan a intrat in posesia coregrafiei pregatite de Commando Viola pentru meciul cu Dinamo. Coregrafia arata un cavaler care impungea cu sulita un tricou cu numarul 11, iar mesajul era: "Purtati in voi ura noastra". Maine, pe cinci octombrie suporterii dinamovisti comemoreaza patru ani de la disparitia lui Catalin Haldan. "Catalin, o amintire vie", a fost mesajul afisat de fanii lui Dinamo la meciul de duminica seara.