In meciul cu Steaua, Oradea s-a batut singura

0

Dupa ce oradenii au "reusit" doua autogoluri in cinci minute, ros-albastrii au invins cu scorul de 3-0

Steaua venea la Oradea sa joace in fata unei echipe pentru care orice rezultat in afara victoriei insemna un pas mare catre retrogradare. Asta nu i-a impiedicat pe jucatorii gazda sa-si lase perplecsi suporterii inscriind doua autogoluri in prima jumatate de ora. Mai intai fundasul Munteanu, presat de Valeriu Rachita, l-a lobat, cu o lovitura de cap, pe portarul Vatca deschizand scorul in minutul 20. Cinci minute mai tarziu, in urma unei centrari a lui Florentin Dumitru, oradeanul Dumitra respinge defectuos in bara propriei porti, de unde balonul a topait pe linia portii fiind impins in poarta de Sfarlea, care a icercat cu un efort disperat sa evite golul. Singurul gol inscris de stelisti in prima repriza i-a apartinut lui Nicolae Dica, in minutul 27, pitesteanul invingandu-l pe Vatca cu un sut spectaculos de la 16 metri. Oradenii au acuzat puternic socul celor trei goluri primite in sapte minute, nereusind sa puna in real pericol poarta aparata de bielorusul Vasili Hamutovski. Cea mai mare ocazie de gol a gazdelor i-a apartinut, in minutul 57, varfului de atac oradean Bogdan Vrajitoarea, care nu a putut marca din pozitie de unu la unu cu portarul stelist. Practic, repriza a doua a abundat in ocazii de gol si la o poarta si la alta, jocul desfasurandu-se ca in curtea scolii. Prin victoria de la Oradea, "militarii" au refacut diferenta de doua puncte care ii desparte de liderul Dinamo, urmand ca in etapa viitoare, sa joace tot in deplasare, pe terenul Gloriei Bistrita.