O, ce victorie mare!

0

După eşecul din Letonia, tricolorii mici au învins cu 3-0 o echipă în care au evoluat numai doi jucători profesionişti.

Românii şi-au adus aminte că au în faţă o echipă formată din studenţi, elevi şi muncitori, dar cu numai doi fotbalişti profesionişti, şi au deschis scorul încă din minutul 5, când Bickfalvi a trimis o torpilă de la 25 de metri.

Elevii lui Săndoi s-au relaxat însă prea repede, iar feroezii l-au pus la grea încercare pe portarul Cezar Lungu în decurs de numai câteva secunde, dar tânărul goalkeeper de la Steaua a avut trei intervenţii salvatoare. Minutul 38 a adus însă majorarea scorului. Ioniţă şi Ganea au făcut şah-mat apărarea feroezilor, iar ultimul l-a executat pe Jorgensen cu un şut la colţul lung. După pauză, Ionescu a închis tabela cu o minge care a lovit bara înainte de a intra în plasă.

„Sunt mulţumit de rezultat, mai puţin de joc. Feroezii şi-au creat cam multe ocazi”, a spus directorul general al  FRF, Ionuţ Lupescu, prezent la meci.

Clasamentul Grupei

România    6     5     0     1     15-5    15 p.
Rusia     5    4     0     1    14-1    12 p.
Letonia    5     3     0     2     12-7    9 p.
Moldova     4     2     1     1     3-4    7 p.
Feroe    6     1     1     4     3-13    4 p.
Andorra     6     0     0     6     0-17     0p.

Meciuri rămase de disputat pentru România: cu Letonia (14 noiembrie 2009, acasă), cu Moldova (11 august 2010, deplasare), cu Rusia (4 septembrie 2010, acasă, şi 7 septembrie 2010, deplasare)

3-0

România: Lungu – Bărboianu, Barbu, Găman, S. Ilie – Torje (Alexe, 81), Bicfalvi, An. Ionescu - Ganea, Sburlea (Bujor, 68). Ioniţă (Ochiroşii, 60). Antrenor:  Emil Săndoi.

Feroe:  Jorgensen – Holm, Davidsen, Ellingsgaard, Poulsen – Jacobsen (Faero, 55) F. Justinussen (Klettskaro, 80), Mouritsen, Jacobsen – Nesa (P. Justinussen), Edmunson. Antrenor:  William Jacobsen.

Goluri: Bicfalvi 5, Ganea 38, A. Ionescu 58

Stadionul Municipal (Botoşani): 6.000

Arbitru: Nikolay Yordanov (Bulgaria)