Un fost stelist şi un fost dinamovist, lideri în Spania

0

Hercules Alicante a învins, în etapa a XXI-a din Segunda Division, pe teren propriu, pe Real Union, cu 1-0, printr-un gol reuşit de fostul mijlocaş al Stelei, portughezul Tiago Gomes. Fostul dinamovist Ionel Dănciulescu a fost titular la gazde.

În urma acestui rezultat, trupa antrenată de Esteban Vigo, fost şi el, pentru o foarte scurtă perioadă, tehnician la Dinamo, a revenit pe prima poziţie în clasament, cu un punct în plus faţă de Real Sociedad, echipă care joacă astăzi, pe teren propriu, cu Elche.

Echipa din Alicante are, în acest moment, nouă puncte avans faţă de ocupanta locului trei , Cartagena, ultima poziţie care asigură, la finalul campionatului, promovarea în Primera Division.

Dănciulescu, folosit încă din primul minut, a fost avertizat cu un cartonaş galben, motiv pentru care a fost schimbat în minutul 56 al partidei cu Tote. Unicul gol al partidei a fost marcat de fostul stelist Tiago Gomes, cu capul, în minutul 72 al partidei.