Arsenal a pierdut două puncte preţioase: 3-3 cu Norwich

0
Van Persie
Van Persie

La al 900-lea meci oficial cu Arsene Wenger, Arsenal n-a reuşit decât un egal (3-3) cu Norwich, pe teren propriu. Echipa londoneză riscă să fie depăşită de Tottenham şi Newcastle în clasament.

Meciul de pe "Emirates Stadium" a avut o desfăşurare halucinantă pentru gazde. "Tunarii" au deschis scorul repede, prin Benayoun (min. 2), însă oaspeţii au reacţionat cu mult curaj astfel încât la pauză ei erau în avantaj (2-1) prin golurile lui Hoolahan (min. 12) şi Holt (min. 27). Arsenal a fost salvată de Robin van Persie, care a înscris în minutele 72 şi 80.

Echipa lui Wenger a acumulat 67 de puncte, cu care ocupă locul 3, însă poate fi depăşită de Tottenham şi Newcastle. Norwich ocupă poziţia a 13-a, cu 44 de puncte.