Şahtior Doneţk, succes în primul amical din Elveţia

0

În prima partidă din cantonamentul elveţian, campioana Ucrainei şi fosta câştigătoare a Cupei UEFA, Şahtior Doneţk, s-a distrat în compania localnicilor de la Neuchatel Xamax, învingând cu 5-1.

Cu Raţ pe teren în primele 45 de minute, "minerii" au început furibund, iar după şase minute scorul era deja 2-0, goluri venite pe filiera sud-americană : primul, înscris de Willian (2) după o combinaţie Marcelo Moreno - Jadson, iar al doilea înscris de brazilianul Douglas Costa, din penalty.

Conform Gazetei Sporturilor, Varela a redus din diferenţă la mijlocul primei reprize, însă Şahtior a replicat imediat, marcând prin fundaşul Chyzov. La pauză, Mircea Lucescu a schimbat toată echipa, iar Adriano a avut ocazia să îşi arate şi el clasa, marcând o "dublă" care a stabilit scorul final, 5-1 pentru ucraineni.

Iată şi jucătorii folosiţi de Mircea Lucescu în această partidă : Piatov - Raţ, Chyzov, Rakiţki, Hubschmann - Jadson, Willian, O. Hai, D. Costa, Srna - M. Moreno (prima repriză), Tetenko - Kucher, Şevciuk, Işcenko, Duljaj - Fernandinho, Kobin, Stepanenko, Teixeira - Adriano, Fomin (repriza secundă).

Pe 4 iulie, Şahtior va disputa primul meci oficial al sezonului, sperând să câştige cea de-a treia Supercupă a Ucrainei din istoria clubului, într-o confruntare împotriva câştigătoarei Cupei Ucrainei, Tavria Simferopol.