Lobonţ, în sferturile Cupei Italiei

0
Jucătorii de la Roma jubilează

Echipa AS Roma, cu portarul român Bogdan Lobonţ pe banca de rezerve, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei la fotbal, în urma victoriei cu scorul de 3-1 (1-1) înregistrată în faţa formaţiei de divizie secundă Triestina, într-o partidă disputată marţi marţi seara pe Stadio Olimpico din Roma.

Oaspeţii au deschis scorul rapid, prin Luigi Della Rocca (min.5), AS Roma reuşind să egaleze în finalul primei reprize, prin Matteo Bringhi (min.45). După pauză, elevii lui Claudio Ranieri au mai marcat de două ori, prin Mirko Vucinic (min.60) şi Julio Baptista (min.80).

Primul joc din optimile de finală ale Cupei Italiei s-a disputat la jumătatea lunii decembrie, Inter Milano reuşind să se impună cu 1-0 în faţa formaţiei Livorno, prin golul lui Wesley Sneijder, din minutul 61.

Celelalte partide din această fază a competiţiei se vor disputa în cursul acestei săptămâni: