Robben îi salvează din nou pe nemţi

0

Bayern Munchen a învins pe teren propriu, scor 1-0, formaţia franceză Olympique Lyon, în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Robben, în minutul 69. Bayern a jucat în zece oameni după eliminarea lui Franck Ribery din minutul 37. Arbitrul italian Roberto Rosetti i-a arătat direct cartonaşul roşu francezului, după un fault dur asupra lui Lisandro Lopez. În minutul 54, Jeremy Toulalan a avut o intrare periculoasă la mijlocul terenului asupra lui Bastian Schweinsteiger şi a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu.

„Olandezul zburător", salvatorul nemţilor
În august 2009, Real Madrid a decis să-l vândă pe Arjen Robben la Bayern Munchen pentru 25 de milioane de euro. Mare greşeală! „Olandezul zburător" are un sezon fantastic. Are 21 de apariţii în tricoul lui Bayern pentru care a marcat 14 goluri. Mai mult, golurile lui s-au dovedit de cele mai multe ori decisive. Astfel, pe 9 martie 2010 a înscris golul decisiv în jocul Fiorentina - Bayern, scor 3-2 (4-4 după două manşe), prin care nemţii au ajuns în sferturile Ligii Campionilor datorită faptului că au marcat mai mult în deplasare. Apoi, pe 7 aprilie 2010 a lovit iar decisiv în meciul Manchester United - Bayer, scor 3-2 (4-4 după două manşe), iar germanii s-au calificat în semifinale tot datorită faptului că au marcat mai mult în deplasare.