CAN: Nigeria a răpus Zambia la penalty-uri (VIDEO)

0

Nigeriei s-a calificat în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni la fotbal din Angola, impunându-se aseară, la Lubango, în ultimul sfert de finală în faţa Zambiei, în proba penalty-urilor de departajare, cu scorul de 5-4. La sfârşitul timpului regulamentar de joc şi după prelungiri scorul a fost alb: 0-0.

În celălalt meci al zilei, Egipt, câştigătorea ultimelor două ediţii ale CAN, a obţinut calificarea în semifinale în urma victoriei cu 3-1, după prelungiri, asupra selecţionatei Camerunului. Meciul a avut parte de o greşeală gravă de arbitraj, golul trei al egiptenilor fiind validat deşi mingea nu a depăşit linia porţii.

În semifinalele programate joi, Nigeria va întâlni Ghana, în timp ce Egiptul, care luni a eliminat Camerunul, va întâlni Algeria.