0

Napoli a dat lovitura cu Sampdoria în numai cinci minute. Primul gol a venit după o schemă-fulger la o lovitură liberă, care a făcut şah-mat apărarea adversă şi i-a aruncat în aer pe comentatorii italieni (vezi video)

Cassano a deschis scorul din penalty pentru Sampdoria în minutul 73, dar Napoli a revenit în joc zece minute mai târziu prin golul slovacului Hamsik. Napoli a beneficiat de o lovitură liberă de la 20 de metri, Gargano s-a pregătit ca pentru un şut direct pe poartă, dar a pasat pe lângă zid, în centrul careului, la Hamsik. Acesta a preluat scurt şi a înscris profitând de neatenţia fundaşilor Sampdoriei.

Apoi, câteva minute mai târziu, Cavani a încheiat conturile şi Napoli rămâne neînvinsă în Italia, cu două egaluri şi această victorie cu Sampdoria. Italienii nu au pierdut nici în prima etapă din Europa League, 0-0 cu Utrecht.

Vezi aici primul gol al celor de la Napoli în comentariul dement al italianilor: