0

Lionel Messi a marcat un gol și a trimis două pase decisive iar Argentina a făcut spectacol pe Estadio Monumental din Buenos Aires cu Albania, adversara României în preliminariile pentru Euro 2012, pe care a învins-o cu 4-0.

Cei peste 21.000 de spectatori nu au avut de așteptat decât cinci minute până la primul gol, marcat de Lavezzi după o pasă superbă a lui Messi. Starul Barcelonei a mărit avantajul gazdelor înainte de pauză, în minutul 42.

Tot Messi a creat și faza golului trei când l-a găsit fenomenal pe Kun Aguero pentru 3-0, în minutul 75. Tabela a fost închisă de Tevez în ultimul minut.

Elis Bakaj, mijlocașul celor de la Dinamo București a fost titular pentru Albania și a jucat 67 de minute, primind un cartonaș galben.