Liverpool şi City, eliminate din Europa! Vezi toate rezultatele

0

Liverpool şi Manchester City au fost eliminate din Europa League. Cormoranii nu au reuşit să marcheze pe Anfield împotriva portughezilor de la Braga în timp ce multi-milionarii din Manchester au învins cu 1-0 pe Dinamo Kiev, insuficient însă pentru calificare. Vezi toate rezultatele de aseară.

Andy Carroll, nou achiziţie de 35 de milioane de euro a celor de la Liverpool a fost titular în meciul cu Sporting Braga, însă nici el şi nici coechipierii săi nu au reuşit să marcheze pe Anfield Road. Portughezii au apărat eroic acel 1-0 din tur şi merg mai departe în sferturile de finală.

Cu un lot de peste 350 de milioane de euro, Manchester City a reuşit doar o victorie de palmares cu Dinamo Kiev, 1-0, prin golul marcat de Kolarov în minutul 39, din lovitură liberă. City pierde la general cu 2-1 şi ucrainienii au o echipă şi în sferturile Europa League, alături de Şahtiorul lui Lucescu în Liga Campionilor.

Trei cluburi portugheze au atins sferturile de finală din Liga Europa, fază a competiţiei în care, pentru prima oară după trei ani, nu ajunge nicio echipă britanică.