0
Dempsey
Dempsey

Englezii de la Fulham fac istorie în Liga Europa.

După ce au reuşit să elimine Şahtiorul lui Mircea Lucescu, Fulham a trecut şi de Juventus, în optimile competiţiei. Învinşi în tur cu 3-1 de către Juventus, englezii au făcut un meci mare pe teren propriu reuşind să câştige cu 4-1. Mai mult, în jocul de aseară, italienii au fost cei care au dechis scorul, prin Trezeguet în chiar minutul doi, dar apoi Zamora, Gera, de două ori, şi Dempsey au adus calificarea lui Fulham. Un alt meci nebun a avut loc şi la Bremen, acolo unde Werder şi Valencia au încheiat la egalitate, scor 4-4. Cum în tur a fost 1-1, spaniolii au mers în sferturi.

Liga Europa
Optimi, retur
Standard Liege - Panathinaikos 1-0 (în tur 3-1)
Mbokani 45+2
Marseille - Benfica 1-2 (1-1)
Niang 70 / Pereira 75, Kardec 90+1
Fulham - Juventus 4-1 (1-3)
Zamora 9, Gera 39, 49 - penalty, Dempsey 83 / Trezeguet 2
Werder Bremen - Valencia 4-4 (1-1)
Almeida 26, Frings 57 - penalty, Marin 62, Pizarro 84 / Villa 3, 45, 66, Mata 15
Anderlecht - Hamburg 4-3 (1-3)
Lukaku 44, Suarez 45+3-penalty, Biglia 59, Boussoufa 66 / Boateng 42, Jansen 54, Petrici 75
Wolfsburg - Rubin Kazan 2-1 (1-1)