AC Milan a câştigat la Parma, Pirlo a marcat un supergol

0

Echipa de fotbal AC Milan a trecut pe primul loc al clasamentului în Serie A graţie victoriei cu 1-0 pe care a obţinut-o la Parma.

În primul meci al etapei din acest weekend, ”diavolii” au controlat  meciul. Unicul lor gol a fost înscris de Pirlo, cu un şut teribil de la 30 de metri, în minutul 25. Disputa a fost apriga, fiind aratate şapte cartonaşe galbene, dintre care cinci jucatorilor lui AC Milan. Aflat la originea golului lui Pirlo, Ronaldinho a avut ocazia sa înscrie în minutul 81.

Şi Zlatan Ibrahimovic ar fi putut sa marcheze, însa el a irosit câteva situaşii favorabile. La una dintre ele, în minutul 2, a tras în portarul Parmei dupa un rapid un-doi cu Seedorf.

Este pentru prima data în aceasta ediţie de campionat când AC Milan reuşeşte doua victorii la rând - etapa trecuta s-a impus tot cu 1-0 în faşa lui Genoa.

Într-un alt meci disputat ieri, Cesena a câştigat la limita (1-0), la Udinese, graşie golului marcat de Mehdi Benatia.