Goian e lider în Scoţia, cu Rangers

0

Glasgow Rangers, cu Dorin Goian integralist, a învins cu 3-0 pe Motherwell şi este lider în campionatul Scoţiei.

Fundaşul român transferat în această vară de la Palermo a fost titular şi a evoluat toate cele 90 de minute într-un meci în care presa scoţiană a lăudat apărarea asezată în teren de către antrenorul Ally McCoist.

"Oamenii lui McCoist au făcut lumină într-o apărare al cărei efectiv se subţiază pe zi ce trece şi au înregistrat o victorie consistentă pentru a trece pe primul loc, în dauna foştilor lideri de la Motherwell, rezultat coroborat şi cu o înfrângere a celor de la Celtic pe teren propriu", au scris cei de la Scotsman.

Cum mari probleme de lot, McCoist i-a aruncat în apărare pe tinerii Jordan McMillan şi Ross Perry alături de Goian şi de Lee Wallace. Românul a dominat autoritar duelurile aeriene şi i-a coordonat excelent pe mai tinerii săi coechipieri.

Pentru Rangers au marcat Jelavici, în minutul 20, Lafferty, în minutul 44 cu un şut superb din unghi şi Wylde, minutul 85 în urma unui contraatac.