Manchester City a bătut lidera Chelsea

0
Argentinianul Tevez înscrie din lovitură liberă golul victoriei

Manchester City s-a impus, sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-1, în faţa lui Chelsea, în etapa a 15-a din Premier League, administrând prima înfrângere grupării londoneze în campionat după o lună şi jumătate de invincibilitate, informează presa britanică.

Echipa lui Ancelotti a deschis scorul în minutul 8, după un autogol al lui Adebayor, însă tot togolezul a reuşit să egaleze cu 10 minute înainte de finalul primei reprize. Golul victoriei a fost marcat de argentinianul Tevez în minutul 57.

Chelsea a ratat şansa de a egala în minutul 28, prin Frank Lampard, care nu a reuşit să înscrie dintr-un penalty.

FC Liverpool, la care căpitanul Steven Gerrard a bifat al 500-lea meci oficial în toate competiţiile, a remizat, sâmbătă, în deplasare, scor 0-0, cu Blackburn Rovers şi a coborât pe locul 6 în clasament, la 12 puncte distanţă faţă de liderul Chelsea, informează BBC.

În ciuda eşecului de la Manchester, Chelsea rămâne lider, cu 36 de puncte, urmată de Manchester United (34) şi Arsenal (28). Manchester City se află pe 6, cu 25 de puncte, dar cu un meci mai puţin disputat.Iată şi rezultatele celorlalte partide jucate ieri

Portsmouth - Burnley 2-0 (Hreidarsson 65, Dindane 83)

Arsenal - Stoke City 3-0 (Arşavin 26, Ramsey 79, Carew 88-penalty)

Aston Villa - Hull City 2-0 (R. Dunne 13, Milner 29)

Blackburn - FC Liverpool 0-0

West Ham - Manchester United 0-4 (Scholes 45, Gibson 61, A. Valencia 71, Rooney 72)

Wigan Athletic - Birmingham City 2-3 (N´Zogbia 33, J. Gomez 89 / S. Larsson 61, 72, C. Benitez  66)

Wolverhampton - Bolton 2-1 (Craddock 3, Milijas 63 / Elmande 79)

Astăzi se joacă meciurile Fulham - Sunderland şi Everton - Tottenham.