Benfica, campioană pentru a 32-a oară

0
Oscar Cardozo a fost eroul serii pentru Benfica

Echipa Benfica Lisabona a câştigat cel de-al 32-lea titlu de campioană a Portugaliei din istoria sa, primul după o pauză de cinci ani, în urma victoriei cu 2-1 înregistrată duminică în faţa formaţiei Rio Ave.

Eroul meciului disputat pe "Estadio da Luz" din Lisabona a fost atacantul paraguayan Oscar Cardozo, autorul ambelor goluri ale "vulturilor", în minutele 3 şi 78. Pentru oaspeţi a marcat Ricardo Chaves, în minutul 72.

Benfica a încheiat sezonul cu un avans de cinci puncte faţă de ocupanta locului secund, Sportig Braga, care a fost ţinută în şah pe terenul formaţiei Nacional Madeira (scor 1-1).

Graţie celor două reuşite din ultima etapă, paraguayanul Cardozo s-a clasat pe primul loc în clasamentul golgheterilor, cu 26 de goluri, fiind urmat de columbianul Radamel Falcao (FC Porto) - 25 goluri şi brazilianul Liedson (Sporting Lisabona) - 13 goluri.