Spectacol în Cupa Ligii: Villa – Blackburn 6-4!

0

Aston Villa a învins cu scorul de 6-4 Balckburn Rovers, în semifinalele Cupei Ligii Angliei, la capătul unui meci extrem de spectaculos disputat pe arena Villa Park din Birmingham.

Echipa oaspete a început furtuos partida şi în minutul 26 conducea deja cu 2-0 printr-o „dublă” a lui Kalinici. Gazdele au revenit incredibil şi au marcat cinci goluri consecutiv prin Warnock (30), Milner (53 - penalty), N’Zonzi (58 -autogol), Agbonlahor (61) şi Heskey (62).

Cei de la Rovers au mai dat emoţii gazdelor prin golurile marcate de Olsson (63) şi Emerton (84), dar Young a adus liniştea pentru Aston Villa cu un gol reuşit în minutul 90.

Formaţia din Birmingham se impusese şi în tur cu 1-0 şi a obţinut astfel calificarea în finala competiţiei.