Anelka a ajuns la 100 de meciuri în tricoul lui Chelsea

0
Anelka
Anelka

Atacantul Nicolas Anelka a disputat miercuri seara cel de-al 100-lea meci în tricoul echipei de fotbal Chelsea Londra, care a învins cu 2-1 pe teren propriu formaţia Portsmouth, internaţionalul francez înscriind cu acestă ocazie cel de-al 35-lea său gol pentru gruparea de pe Stamford Bridge, la care s-a transferat în ianuarie 2008.

Fostul jucător al lui PSG a deschis scorul în minutul 23, celălalt gol al londonezilor fiind marcat din penalty de Frank Lampard, în repriza secundă (min.79). Oaspeţii au înscris prin Frederic Piquionne, în minutul 51.

Alte rezultate înregistrate miercuri în cadrul etapei a 17-a a campionatului de fotbal al Angliei:

Burnley - Arsenal Londra 1-1

Au marcat: Alexander (28 pen.), respectiv, Fabregas (7)

Tottenham Hotspur - Manchester City 3-0

Au marcat: Kranjcar (37, 90+3), Defoe (54)

FC Liverpool - Wigan Athletic 2-1

Au marcat: Ngog (10), Torres (79), respectiv, Nzogbia (90+2)

Meciuri disputate marţi:

Sunderland - Aston Villa 2-0

Au marcat: Heskey (24), Milner (61)

Manchester City - Wolverhampton 3-0

Au marcat: Rooney (30 pen.), Vidic (44), Valencia (66)

Birmingham City - Blackburn Rovers 2-0

Au marcat: Jerome (12, 48), respectiv, Nelsen (69)

Bolton Wanderers - West Ham United 3-1

Au marcat: Lee Chung-yong (64), Klasnic (77), Cahill (88), respectiv, Diamanti (69)