VIDEO Zicu e golgheter în campionatul Bulgariei. Vezi de ce l-a enervat pe Moraes

0

Internaţionalul român Ianis Zicu a marcat două goluri pentru ŢSKA Sofia în meciul câştigat luni pe teren propriu (4-1), cu Vidima Rakovski, în prima ligă bulgară.

Oaspeţii au deschis scorul, dar sofioţii au întors rezultatul până la pauză, prin Krachunov si Delev.

Titular, Ianis Zicu a punctat de două ori în repriza secundă, în minutele 72 şi 87, ultima reuşită venind din penalty. La faza din minutul 86,  Zicu i-a luat mingea lui Junior Moraes, cel care a scos penalty-ul şi care voia să-l execute, şi s-a dus el să tragă de la 11 metri. Chiar dacă Ianis a marcat, bBrazilianul a fost extrem de deranjat de atitudinea românului şi a gesticulat minute bune după aceea.

Fostul jucător al Politehnicii Timişoara a ajuns astfel la cota 7 în actualul sezon al campionatul Bulgariei, fiind pe prima poziţie a clasamentului golgheterilor.

După şapte etape, ŢSKA Sofia e lider, cu maximum de puncte, fiind urmată de revelaţia Ludogoret Razgrad.