FOTBAL: Steaua - Dinamo Zagreb 1-0

0

Steaua a trecut cu bine şi de cel de-al treilea amical al verii, învingând de această dată pe campioana Croaţiei, Dinamo Zagreb

Trupa lui Cristiano Bergodi a disputat aseară cel de-al treilea test din stagiul austriac. Adversară a fost campioana Croaţiei, Dinamo Zagreb. După ce au trecut cu brio primele două teste, 3-0 cu NK Celje şi 2-0 cu Bohemians Praga, steliştii lui Bergodi s-au impus şi în faţa echipei croate (1-0), prin punctul reuşit de Kapetanos (70). Partida dintre cele două echipe a fos t întreruptă în minutul 84, după ce suporterii echipei din Zagreb au intrat pe teren.

Iată primul "11" cu care Bergodi a început meciul cu Dinamo Zagreb:

Tătăruşanu - Golanski, Ghionea(C), Goian, P. Marin - Szekely, Toja, Onicaş, Nicoliţă - Surdu, Kapetanos.  În repriza secundă au mai jucat Bicfalvi, Bogdan Stancu, Ochiroşii, Rada, Baciu, Ceazar Lungu şi polonezul Grzelak. Acesta a intrat pe teren în minutul 81, în locul lu Szekely.

La acest meci a asistat şi o galerie a lui Dinamo Zagreb, ai cărei fani sunt numiţi "Bad Blue Boys". Aceştia au creat numeroase probeme, în special în prima parte a meciului. Dacă în primele minute au aruncat fumigene în teren, în minutul 17 un suporter a pătruns pe teren, în timp ce alte persoanne din galerie au aruncat cu apă în tuşierul de pe acea parte. În minutul 84, fanii croaţi au pătruns pe teren şi arbitrul a decis să pună capăt meciului.