Werder, Braga şi Partizan, calificări dramatice în LC!

0

Prima seară a manşelor secunde ale play-off-ului Ligii Campionilor a avut parte de meciuri nebune.

După 1-3 în tur, pe terenul lui Werder Bremenm, Sampdoria Genova a revenit şi a condus chiar şi cu 3-0, dar germanii s-au salvat în ultimele momente printr-un gol marcat de Rosenberg. În prelungiri, oaspeţii au marcat golul care i-a trimis în grupe.

La Sevilla a avut loc un meci spectaculos care a consfiinţit eliminarea surprinzătoare din competiţie a echipei locale.

După ce a pierdut pe terenul celor de la Braga cu 0-1, FC Sevilla a fost condusă în permanenţă, cu 0-1, 1-2 şi 2-3 de către portughezi. În minutele de prelungire s-au mai marcat două goluri, partida încheindu-se 3-4. Braga a ajuns în permieră în grupele Ligii Campionilor.

O altă premieră este şi calificarea echipei israeliene Hapoel Tel-Aviv care a remizat, acasă, 1-1 (în tur a câştigat cu 3-2) cu Red Bull Salzburg. Austriecii au forţat calificarea după ce au condus cu 1-0, dar speranţele le-au fost ucise în ultimele minute prin golul lui

Campioana Serbiei, Partizan Belgrad a obţinut a doua calificare în grupele Ligii Campionilor după ce a scos din cursă formaţia belgiană Anderlecht Bruxelles. După 2-2 în tur, sârbii au condus cu 2-0 aseară, dar au fost egalaţi. S-a ajusn la loviturile de departajare, unde alb-negrii s-au impus cu 3-2.

În cel mai liniştit meci al serii, FC Basel s-a distrat cu FC Tiraspol (Moldova) câştigând clar cu 3-0.