Weekend de vis pentru români în Cupa Germaniei. Vezi rezultatele

0
Ciprian Marica a jucat 24 de minute cu Babelsberg

Noul sezon şi-a intrat în pâine şi în Germania, unde în aceste zile se desfăşoară primul tur al Cupei. Echipele celor patru jucători români implicaţi în meciurile de vineri şi de ieri au jucat în deplasare împotriva unor adversari modeşti din liga a patra, dar asta nu înseamnă că au avut parte de o calificare en-fanfare.

Deşi nu a evoluat pentru Duisburg (liga a doua), Mihai Tararache poate primi o nouă şansă în 16-imi, echipa sa calificându-se după 2-0 cu VfB Lübeck. Florin Lovin a fost în schimb integralist pentru TSV München (tot liga a doua), „Leii” trecând cu 2-1 de SC Verl, care a condus cu 1-0.

Pentru românii din Bundesliga, scenariul s-a repetat. Ciprian Marica a jucat 24 de minute pentru Stuttgart în victoria cu 2-1 în faţa celor de la Babelsberg, care de asemenea a deschis scorul.

Max Nicu a avut parte de o calificare la fel de anevoioasă, Freiburg, noua sa echipă, trecând la limită, 1-0 de Oberneuland. Fostul jucător al Herthei Berlin a jucat din minutul 67.

Performera acestei faze a fost fără îndoială Bayer Leverkusen, care s-a impus cu 11-1 pe terenul celor de la Pirmasens, un meci în care Helmes a reuşit un hattrick, iar Kiessling şi Derdiyok câte o “dublă”.

Faza 16-imilor de finală în Cupa Germaniei este programată la 26 şi 27 octombrie.