WBA, cu Tamaș integralist, 3-1 cu Newcastle

0
Gabi Tamaş a devenit unul dintre jucătorii importanţi ai lui West Bromwich Albion

West Bromwich Albion, cu Tamaș în teren pe toată durata partidei, a învins cu scorul de 3-1 pe Newcastle United în etapa a 16-a a Premiere League.

Tamaș a avut câteva intervenții importante în defensivă, în special în partea a doua a jocului și s-a remarcat și în atac printr-un șut, blocat însă de Sol Campbell și o lovitură liberă directă care nu și-a atins însă ținta.

Tchoyi a deschis scorul pentru WBA în minutul 32, echipa lui Tamaș mărindu-și decisiv avantajul pe final de partidă prin dubla lui Odemwingie, care a punctat în minutele 71 și 89. Lovenkrands a marcat golul de onoare pentru Newcastle în minutele de prelungire ale partidei.

West Brom se află pe locul 8 cu 22 de puncte, după 16 partide în timp ce Newcastle ocupă locul 11, cu 19 puncte.