VfL Wolfsburg, eşec neaşteptat

0

Echipa lui Magath a pierdut cu Karlsruhe

Deşi pornea ca favorită în meciul de ieri-seară, Wolfsburg a pierdut pe terenul uneia dintre codaşele Bundesligii.

Adversara Rapidului în turul întâi al Cupei UEFA, VfL Wolfsburg, a pierdut cu scorul de 2-1 meciul disputat pe terenul lui Karlsruhe în etapa a şasea a Bundesligii.

Echipa antrenată de Felix Magath a practicat un joc modest în faţa unei echipe-gazdă modeste, care înaintea acestui meci nu reuşise să câştige decât un meci. Karlsruhe a deschis scorul în minutul 51 prin atacantul italian Massimiliano Porcello.

Nervii oaspeţilor au cedat şi, în minutul 71, brazilianul Grafite a încasat al doilea cartonaş galben, fiind eliminat de pe teren. Karlsruhe a profitat imediat de superioritatea numerică de pe teren şi, după numai patru minute, atacantul Sebastian Freis a marcat al doilea gol al gazdelor. „Lupii” s-au trezit prea târziu şi portughezul Ricardo Costa a redus din diferenţă, dar oaspeţii nu au mai avut forţa necesară să egaleze.

În urma acestui eşec, VfL Wolfsburg a coborât pe locul al optulea în clasamentul Bundesligii cu nouă puncte acumulate după şase meciuri jucate. Partida retur dintre Rapid şi Wolfsburg va avea loc joi, pe stadionul Giuleşti.