Vezi ce meciuri de infarct au fost aseară în Ligă! (VIDEO)

0

Maccabi Haifa, Anderlecht, Red Bull Salzburg, Panathinaikos şi Sporting Lisabona s-au calificat marţi seara în faza play-off a Ligii Campionilor la fotbal, după meciurile din manşa secundă a turului III preliminar al competiţiei. În această seară vor avea loc alte 10 întâlniri, pentru accederea în play-off-ul Ligii Campionilor.

Cea mai spectaculoasă calificare a reuşit-o Maccabi, care a învins cu 4-3, după ce în minutul 15 era condusă cu 3-0 de kazahi.

Red Bull Salzburg a câştigat la Zagreb, cu 2-1, după ce remizase acasă, iar Panathinaikos a întors rezultatul din tur (1-3), printr-un succes la scor de forfait cu Sparta Praga.
Sporting Lisabona a reuşit o calificare de senzaţie Twente Enschede, în al cincilea minut de prelungiri, prin portarul Rui Patricio.

Turcii
de la Sivaspor au sperat până în ultima clipă într-o calificare, însă era în zadar după ce în tur suferiseră o înfrăngere cu scorul de 5-0.

Iată toate rezumatele meciurilor de aseară:

Macccabi Haifa
- FK Aktobe 3-2 (4-3 la general)
Marcatori: Katan 26, Golasa 34, Dvalishvili 59, 62 / Averchenko 8, Chichulin 13, Khayrullin 15

Sivasspor - Anderlecht 3-1 (3-6 la general)
Marcatori: Martin 12, Kamanan penalty 19, Musa 58 / van Damme 34

Panathinaikos - Sparta Praga 3-0 (4-3 la general)
Marcatori: Sarriegi 45, Katsouranis 54, Salpingidis 89

1-0

2-0

3-0

Twente - Sporting 1-1 (1-1 la general, dar Sporting merge mai departe datorită golului din deplasare)
Marcatori: Douglas 2 / Caicedo 90

Dinamo Zagreb - Salzburg 1-2 (2-3 la general)
Marcatori: Papadopoulos 47 / Svento 33, Nelisse 83