Vezi ce meciuri de infarct au fost aseară în Ligă! (VIDEO)
0Maccabi Haifa, Anderlecht, Red Bull Salzburg, Panathinaikos şi Sporting Lisabona s-au calificat marţi seara în faza play-off a Ligii Campionilor la fotbal, după meciurile din manşa secundă a turului III preliminar al competiţiei. În această seară vor avea loc alte 10 întâlniri, pentru accederea în play-off-ul Ligii Campionilor.
Cea mai spectaculoasă calificare a reuşit-o Maccabi, care a învins cu 4-3, după ce în minutul 15 era condusă cu 3-0 de kazahi.
Red Bull Salzburg a câştigat la Zagreb, cu 2-1, după ce remizase acasă, iar Panathinaikos a întors rezultatul din tur (1-3), printr-un succes la scor de forfait cu Sparta Praga.
Sporting Lisabona a reuşit o calificare de senzaţie Twente Enschede, în al cincilea minut de prelungiri, prin portarul Rui Patricio.
Turcii de la Sivaspor au sperat până în ultima clipă într-o calificare, însă era în zadar după ce în tur suferiseră o înfrăngere cu scorul de 5-0.
Iată toate rezumatele meciurilor de aseară:
Macccabi Haifa - FK Aktobe 3-2 (4-3 la general)
Marcatori: Katan 26, Golasa 34, Dvalishvili 59, 62 / Averchenko 8, Chichulin 13, Khayrullin 15
Sivasspor - Anderlecht 3-1 (3-6 la general)
Marcatori: Martin 12, Kamanan penalty 19, Musa 58 / van Damme 34
Panathinaikos - Sparta Praga 3-0 (4-3 la general)
Marcatori: Sarriegi 45, Katsouranis 54, Salpingidis 89
1-0
2-0
3-0
Twente - Sporting 1-1 (1-1 la general, dar Sporting merge mai departe datorită golului din deplasare)
Marcatori: Douglas 2 / Caicedo 90
Dinamo Zagreb - Salzburg 1-2 (2-3 la general)
Marcatori: Papadopoulos 47 / Svento 33, Nelisse 83
Astăzi vor avea loc următoarele partide:
Dinamo Moscova (Rusia) - Celtic Glasgow (Scoţia) 1-0
FC BATE Borisov (Belarus) - FK Ventspils (Letonia) 0-1
Levski Sofia (Bulgaria) - FK Baku (Azerbaidjan) 0-0
FC Timişoara (România) - Şahtior Doneţk (Ucraina) 2-2
Slavia Praga (Cehia) - FC Sheriff Tiraspol (Rep. Moldova) 0-0
Debrecen (Ungaria) - FC Levadia Tallinn (Estonia) 1-0
NK Maribor (Slovenia) - FC Zürich (Elveţia) 3-2
Olympiakos Pireu (Grecia) - Slovan Bratislava (Slovacia) 2-0
FK Partizan Belgrad (Serbia) - Apoel Nicosia FC (Cipru) 0-2
Stabaek IF (Norvegia) - FC Copenhaga (Danemarca) 1-3